Otevřená kuchyň v malém prostoru

Pro malé prostory obecně platí pravidlo, že by se měly co nejvíce opticky otevírat. To znamená žádné zbytečné stěny ani konzole a už vůbec ne uzavřené místnosti s klasickými dveřmi. Překvapivým faktem je ale to, že inspiraci můžete hledat například u vašich prababiček…

Ano, je to skutečně tak, světničky našich prababiček mohou být tou pravou inspirací obzvlášť pro rustikální interiéry kuchyňských koutůkuchyní.  Otevřením prostoru docílíte větší osvětlenosti samotné místnosti a také celkového provzdušnění.

A co že je tím typickým specifikem starodávných a přesto kompaktně a chytře řešených kuchyní? Policové systémy všeho druhu. Takové dřevěné nebo ocelové policové konstrukce doslova pohltí množství různých kořenek, nádob, hrnců i nádobí.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

V dnešní době my, stejně jako naše prababičky máme k dispozici pro umístění kuchyňské linky, dříve jakéhosi pracovního koutku na vaření, mnohdy jen jednu nepříliš rozměrnou stěnu.  Ani to však nemusí být překážkou k tomu, mít atraktivní a útulný prostor k vašim gurmánským výtvorům.  Zkusili jste se třeba zamyslet nad modulární skládací kuchyní? Že nemáte dostatek financí na takové novodobé vymoženosti? A co takhle pohrát si s myšlenkou na sektorové krátké kuchyňské linky, které navzdory svým drobným rozměrům skýtají až neuvěřitelné množství úložných a skladových prostor?


Materiálové zpracování drobných kuchyní bývá většinou kombinací klasických a odolných materiálů jako jsou MDF desky, tvrzené plasty, hliníkové konstrukce anebo dřevo. V každém případě zde musíte počítat opět s již zmiňovanými policemiúchytnými systémy na vařečky a pánve. Rovněž se jako velmi vhodné řešení nabízí závěsné programy. Na každý pád je ale jasné, že pokud zní rovnice takto : malý prostor = jednoduchá „i-čková“ kuchyňská linka, pak za dalším „rovná se“ bude zcela jistě něco jako „maximálně obtěžkaná stěna“.

Je tedy dobré si před zařizováním kompaktní kuchyně nebo kuchyňského koutu zjistit, jaké má daná zeď parametry. Zda udrží větší množství polic a k tomu ještě závěsné programykuchyňské skříňky apod.  Obzvlášť by si měli dávat pozor majitelé interiérůdomů staršího data výstvaby v nichž mohou být například dříve hojně používané rákosové výztuže zdiva, které se ovšem rády drolí a neudrží potřebnou váhu skřínínástěnných úložných systémů.

Lucie Sýkorová

Foto:  muratordom.pl, archiproducts.com, .timticks.com, remodelista.com, undercounterfreezerdrawerfnv.wordpress.com, anordinarywoman.net

16.4.2013 12:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist