Osvětlení v koupelně

Realizace osvětlení koupelny není tak snadná, jako v ostatních částech obytného interiéru. Hlavním problémem je zde voda a vlhkost, která může ve spojení s elektrickým proudem způsobit nemalé problémy a dokáže také člověka ohrozit na životě. Dejte si pozor, kam a jaké světlo si do koupelny umístíte. Stačí se řídit jednoduchými pravidly.

125733-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Každý řemeslník, kterému svěříte vybavení koupelny vč. instalace světla, by měl být alespoň rámcově poučen o tom, kam se světla mají a nebo mohou dávat. Je dobré se o této věci ujistit dotazem. Nicméně, základní pravidla jsou v podstatě tři a jsou velmi prostá a logická.

Koupelna se rozděluje na čtyři zóny tak, jak to ilustruje obrázek dole pod článkem. Do prvních tří patří speciální světla, do poslední „bílé“ oblasti je pak možné instalovat jakékoliv interiérové svítidlo. Tato pravidla není dobré ignorovat.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

1. zelená oblast je vlastně prostor pro vodu, tedy vnitřek vany a umyvadla. Do zelené oblasti se světla až na výjimky z řad masážních van neumisťují a pokud ano, pak musí být zcela voděvzdorná a musí to být světla, která jsou určená a vyrobená pro používání pod vodou.

2.šedá oblast je oblastí nad vanou (viz. obr.), kde je velmi pravděpodobný styk případného světelného zdroje s proudem vody, např. při sprchování. Ani sem není dobré umisťovat osvětlení, které nebylo pro tento režim přímo vyrobeno. Běžná světla sem nepatří.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

3.žlutá oblast pak představuje relativně bezprostřední okolí vany a umyvadla a pro umístění osvětlení není vhodná kvůli možnému kontaktu světelného zdroje se stříkající vodou.

4.čtvrtou oblastí je oblast bílá, kde mohou být instalována zcela běžná bytová svítidla bez speciálního určení pro fungování ve styku s vodou.

Red.
Foto Rendl light studio, Richter und Frenzel

3.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist