Osvětlení kuchyně je důležité

Než si do své kuchyně vyberete osvětlovací tělesa, přemýšlejte o tom, jak svou kuchyň používáte. Zaměřte se na to, kolik dostává vaše kuchyň přirozeného světla okny, jak se světlo v kuchyni během dne mění ale také, jak se mění během roku. Stejně jako v jiných místnostech bytu, i v kuchyni přispívá osvětlení k naší celkové pohodě, a to v nezanedbatelné míře.

119149-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: archiv redakce

Projekt kuchyně by měl být vypracován s ohledem na vedení rozvodů elektrické energie, měl by zahrnovat umístění vypínačů, zásuvek a všech dalších elektroinstalačních prvků. V budoucnu neoceníte preciznost návrhu v žádné jiné místnosti bytu tak, jako právě v kuchyni. Na různé činnosti je zapotřebí odpovídající míra osvětlení. Myslete na to, že při práci u dřezu budete potřebovat světlo dopadající přímo na nádobí a odkapávací plochu. Proto je více než vhodné, abyste měli jasno v uspořádání kuchyňské linky a v jejím osvětlení ještě předtím, než samotnou kuchyňskou linkupořídíte.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Kdekoli je to jen trochu možné, umístěte dovnitř úložných skříněk automatická světla, která se rozsvěcují a zhasínají při otevření a zavření dvířek. Pro toto řešení jsou ideální volbou takzvané LED pásky. Dají se umístit zevnitř i vně skříněk, šetří energii a mohou být upevněny jak na horních skříňkách, tak i na spodních skříňkách kuchyňských linek.

V současnosti již zdaleka neplatí, že pouze centrální kuchyňské osvětlení má v místnosti ten hlavní úkol – zajistit orientaci v prostoru. Centrální osvětlení nemůže dostatečně zajistit osvětlení určitých pracovních kuchyňských ploch. V každé kuchyni jsou vždy alespoň 2 místa, která si zaslouží mít své vlastní osvětlovací těleso. Jsou jimi pracovní plochajídelní stůl.

Kuchyně fotogalerie

Při pořizování osvětlení do kuchyně je dobrém připomenout, že nerezová ocel zachycuje odrazy a způsobuje reflexy. Dnes, v době, kdy bývají kuchyně vybavovány velmi často zařízením v provedení ocel, je toto upozornění zvláště na místě.

Kuchyňské centrální osvětlení nesmí být zavěšeno příliš nízko, pamatujme na ohled k osobám vyššího vzrůstu. Přímé denní světlo propouštěné kuchyňským oknem zde zajistí po většinu dne dostatek světla. Bílá barva na zdech bude světlo odrážet, zatímco všechny tmavé barvy jej budou pohlcovat.

Více než vhodné je volit osvětlení kuchyně podle jejího typu. V techno kuchyni s převahou skla a kovu budou docela dobře působit bodová světla přisazená na stropě anebo svítidla moderních tvarů.

V kuchyňské lince musí být světlo umístěno tak, aby bylo vidět dobře na pracovní plochu a zároveň, aby naše ruce na ni nevrhaly stín. Na druhé straně je důležité, aby nás světlo neoslňovalo.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Jako velmi účelné osvětlení se v kuchyni jeví osvětlení pomocí horní světelné rampy. Ta je tvořena řadou zářivek s teplým světlem. Toto řešení poskytne pracovní ploše osvětlení rovnoměrné, neunavující oči a nezkreslující barvy. Takovéto rampy je nejlépe instalovat na vrchní plochu horních skříněk. Tak totiž odrazem světla od stropu zajistíme i celkově dobré osvětlení kuchyně.

Osvětlení sporáku nebo varné desky nebude již v současnosti nikde problémem, neboť jsou v kuchyních využívány velmi často moderní digestoře, které již mají v sobě zabudované dostatečně silné zdroj světla.

Současná doba upřednostňuje úsporné zdroje světla. Ty současný trh nabízí ve třech základních odstínech: světlo studené bílé, bílo-žluté a žluté světlo. Nejčastější volbou bývá bílo-žluté osvětlení. Ale ať už je náš výběr jakýkoli, je třeba myslet na to, že tyto odstíny by se rozhodně neměly míchat.

Další inspiraci na toto téma naleznete v našem článku: „ Světla, osvětlení a svítidla do vaší kuchyně – jak si s nimi poradit?“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: furnituretrendzona.com, homendhome.net, homeasnika.com, minimalisti.com

3.12.2012 3:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist