Ostrovní dům – oáza svobody nezávislá na sítích. Jak se v něm žije?

Snad každý, kdo dostane vyúčtování elektřiny, má chuť odpojit se od sítí. Teď už můžete! Tzv. ostrovní domy se začínají stavět i u nás. Jejich podstata je jednoduchá – vlastní výroba energie, vlastní studna a recyklovaná voda a ideálně i vlastní potraviny. A to vše bez ztráty běžného komfortu, na který jsme zvyklí.

67799274_2226430370813783_7494778052472209408_o-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: FitCraft Energy

Jedná se o relativně mladý koncept – energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý dům, do nějž je voda přiváděna ze studny, dále recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Energii většinou dodávají fotovoltaické panely, tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jednoduše a stručně se jedná o bydlení celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech.

Vyšší investice? Jak se to vezme

Je pochopitelné, že výstavba soběstačného domu je finančně náročnější než výstavba bungalovu v satelitu. I když – pokud opravdu toužíte po životě v lůně přírody, poohlédnete se po pozemku na malé vesnici nebo na samotě, kde jsou ceny pozemků podstatně nižší než poblíž větších sídlišť.

Největší investice spolknou kromě stavby domu technologie umožňující nezávislost na běžných sítích, tedy toho, co bude v budoucnu finance šetřit – fotovoltaické panely, baterie na ukládání přebytečné energie, z nichž se čerpá elektřina v době, kdy slunko nesvítí.

Další důležitou součástí soběstačného domu je vlastní voda – tedy studna, dále ČOV na přečištění vody a znovuvyužití již použité vody a v neposlední řadě jímání a využití dešťovky ať už v domácnosti, nebo na zahradě.

Jak se žije v ostrovním domě mladé rodině

Rodina Genzerových žije ve svém vlastnoručně postaveném dřevěném domě hluboko v Hostýnských vrších již několik let. Energetickou nezávislost domu zajišťují fotovoltaické panely a akumulační zařízení Savebox Home.

Petr je stavební inženýr. „Máme spočítáno, že rentabilní budeme do šesti let. Teď jsme kousek za polovinou, ekonomicky jsme úplně v pohodě. Za nějaké dva roky to bude ještě příjemnější,“ komentuje návratnost rodinného projektu.

Při tom se nemusí nijak zvlášť omezovat, vybavení jejich domácnosti se nijak neliší od vybavení domácnosti ve městě: „Stačí nám na dvě lednice, mimo pračky i na sušičku, elektrickou troubu, sporák,“ popisuje jeho žena Olga.

To, že se musí občas, když dlouho nesvítí slunce, trošku omezit, jí nijak nevadí: „Řeknu to velmi jednoduše. Tady máte možná o něco méně pohodlí, ale mnohem, mnohem více vnitřní i vnější svobody. To je pocit a musí se prostě zažít. Štěstí tu držíte přímo za ruku, nejen když držíte v náručí naši první holčičku.“

Ostrovní dům pro rekreaci

Osmapadesátiletý zlatník Martin Ručka si postavil rekreační dům na samotě u Bělova na Zlínsku, aby zde společně se svou ženou občas utekli od lidí a nacházeli harmonii v souznění se stromy, keři, zahradou.

Také oni získávají energii z fotovoltaických panelů doplněných bateriemi. „Když bude méně slunce, použijeme naakumulované energie. To nastane v zimních měsících. Jsme na to připraveni. A jedna věc je důležitá, nemusíme žít pořád maximalisticky, umíme se uskrovnit, když to bude potřeba,“ vysvětluje.

V zimě spoléhá na vytápění dřevem v krbu: „Hodně si slibujeme od topení v krbu. Dřeva je opravdu dostatek, množství tady prakticky neomezené. Teplo je základ, dává příjemný životní pocit. Což si někdy neuvědomujeme. Oheň, to je i světlo. Jinak energie ze slunce by mělo být dost na ovládání zařízení osvětlení, LED osvětlení není energeticky nikterak náročné.“

Ostrovní domy a legislativa

Faktem je, že současná legislativa požaduje napojení novostavby na infrastrukturu zajišťující přístup k elektřině a vodě. Přesto se zřejmě nejedná o nepřekonatelný problém, ale dle ministerstva pro místní rozvoj lze i za těchto podmínek stavbu ostrovního domu povolit. Legislativa by se však logicky měla postupně měnícím se situaci přizpůsobovat a brát nové trendy do úvahy, aby ostrovní domy nestály mimo zákon. Stavebníci by pak nemuseli uvažovat o řešeních, která plánují napojení na stávající infrastrukturu a teprve následné odpojení.

„Jsme toho názoru, že v tuto chvíli se musí zákon přizpůsobit realitě, která jde kupředu. Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít ostrovní nebo tzv. Off Grid bydlení. V současné době jsou ale v situaci, že se tím dostávají na samou hranici zákona a nemohou si být jisti, že svůj projekt zdárně dotáhnou. Přitom se většinou jedná o zcela ekologické a šetrné projekty,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

„Každopádně zastánci nezávislého ekologického bydlení pevně věří, že úředníci vezmou nový trend vážně a začnou začleňovat do legislativy body, které umožní ostrovním domům vznikat. Je to každopádně v zájmu všech zúčastněných,“ uzavírá Jiří Bonk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist