Oříšek v podobě „nešikovného“ pozemku zvládli architekti na jedničku

Několikrát za život se nám podaří potkat to pravé a jedinečné ONO. Může to být úplná drobnost, kterou musíte mít, nebo třeba místo, kde musíte žít. A i přes to, že pozemek není pro svatbu domu nejvhodnější, vy nemůžete jinak. A právě tohle potkalo manželský pár ze Zlína.

04pruhled-do-obytne-casti-domuhesinrzn1522432565-1440x961-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Foto: Daniela Dostálková

Svažitý pozemek je pro architekty oříšek

Po té, co našli své srdeční místo, i když objektivně se pro stavbu domu vůbec nehodilo, obrátiti se manželé na zlínský ateliér APM a jeho architekty Pavla Mudříka, Petra Juráně a Mariana Lance, aby navrhli moderní stavbu na míru jejich potřebám.

„Stavebník chtěl jasný, moderní a komfortní dům, jenž umožní seberealizaci všech členů rozrůstající se rodiny a jenž bude jejím zázemím a hlavním soukromím,“ popisuje zadání architekt Pavel Mudřík.

To se může na první pohled zdát docela snadné. Ovšem chyba lávky. Zadavatelé si totiž vyhlédli ke stavbě dost nevhodný pozemek. Je orientovaný na severovýchod a nachází se ve svahu. Jedinými výhodami, které však ocení spíše romantici, je skutečnost, že se nachází blízko lesa a umožňuje překrásné výhledy na město.

Dům kopíruje svah

Umístit dům šikovně na pozemek, který je hodně svažitý, je docela velký oříšek. Architekti to však nevzdali. „Nevýhodná orientace i tvar pozemku, současně se silným požadavkem na vytvoření klidného a intimního venkovního prostoru definovaly objemovou strukturu domu do horizontální, příčně transparentní hmoty, položené po vrstevnici,“ podává k tomu odborný výklad architekt.

Řešením se stal originální projekt, který situoval stavbu napříč pozemkem. Tím vzniklo chráněné klidné místo, ideální pro relaxaci, které je z jedné strany chráněno svahem a z druhé strany samotným domem.

A jak se architektům podařilo, aby rozložitý dům do krajiny přirozeně zapadl? „Bylo nutné mnoho prostoru posadit pod terén. Střecha hlavního, obytného podlaží je koncipována jako zelená plocha, volně navazující a přecházející z okolního svahu,“ upřesňuje architekt Mudřík.

V souladu s přírodou

Interiér je vybavený v souladu s venkovním prostředím. Jsou zde proto použity precizně zpracované materiály, jako jsou dřevo, kámen, sklo, lité teraco s carrarským kamenivem a hladké omítky.

„Určujícími materiály v domě jsou bílá jemná omítka, cedrové a teakové dřevo, čiré, často i ohýbané skleněné plochy,“ upřesňuje architekt.

Šest let k cíli

Luxus bydlení v tomto objektu umocňuje blízkost lesa a nádherné výhledy na město. A tento přepych si díky transparentním proskleným stěnám mohou majitelé užívat z několika úhlů přímo z interiéru.

Díky vytrvalosti a úsilí architektů se nakonec po šesti letech majitelům splnil jejich velký sen o bydlení.

29.7.2020 4:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist