Originální osvětlení terasy. Inspirujte se!

Teplé slunečné dny lákají k trávení co nejdelší části dne na zahradách, balkonech či terasách. Aby bylo posezení příjemné i večer a v  podvečer, hodí se vytvořit ideální atmosféru pomocí osvětlení.

zahradni-party-se-bez-osvetleni-neobejde-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: shutterstock.com

Kam světlo umístit

K umístění osvětlení terasy můžete využít snad jakoukoli polohu. S ohledem na technické a bezpečnostní dispozice můžete exteriérové osvětlení uchytit na zeď, do zastřešení nebo do podlahy. Vždy je vhodné zvážit intenzitu osvětlení a jeho nasměrování. Ve výsledku by světlo mělo být příjemné pro vás, ale nemělo by kazit atmosféru ani sousedům.

Venkovní světla by měla stejně jako interiérová splňovat hned několik nároků. Osvětlením užitné venkovní plochy chceme vytvořit atmosféru, v šeru odhalit případné překážky a osvětlit pracovní plochy, jako je gril či jídelní stůl. Je tedy na zvážení, zda různé typy venkovního osvětlení nezkombinovat. Můžete tak různá světla funkčně zakomponovat do různých zón terasy.

Při funkčním řešení osvětlení je důležité věnovat pozornost především teplotě světla. Pro domácí použití jsou určena svítidla s teplotou 2500–3500 kelvinů. V pracovních zónách oceníte svítidlo s teplotou kolem 3500 kelvinů, v klidové zóně pak svítidla s teplotou 2500 kelvinů.

Bezpečné světlo

Vedle funkčnosti osvětlení bude v exteriéru nutné zvažovat i bezpečnost osvětlení. Vybírejte svítidla určená pro venkovní použití, která dokážou odolat i působení vody. Samozřejmě je nutné kontrolovat i síťové zabezpečení, zejména pokud instalujete svítidla do mobilního zastřešení terasy.

U exteriérového osvětlení se vyplatí hledat vhodné komponenty ekologické a ekonomické. Komukoli se může stát, že zapomene venkovní osvětlení zhasnout. Stačí tuto chybu udělat před začátkem náročného pracovního týdne, kdy si posezení na terase několik večerů neužijete. Ideálním pomocníkem jsou zde světla se solárním panelem.

Hrajte si se světlem

Pro vykouzlení pohodové letní atmosféry se světla na terase prostě nabízejí. Snadnou a jednoduchou variantou je využití svíček a zajímavých čirých i barevných nádobek. Nejen s ohledem na životní prostředí, ale i vaši peněženku se vyplatí vybírat jiné než parafínové typy svíček. V nabídce jsou svíčky sójové, z palmového či včelího vosku. Pořizovací náklady na takové svíčky jsou sice vyšší, ale vydrží hořet mnohem déle.

Nejen se svíčkami je však možné vytvářet magické efekty. Hodit se budou světelné řetězy, které je možné také zakoupit v provedení se solárním napájením. Řetězy nemusíte pouze zavěsit na zástěny, zastřešení a přilehlé stromky. Velmi nápadité je plnění čirých skleněných nádob.

 

15.6.2020 5:30 | autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist