Originální mezonet

Mezonet. Jistě jste to slovo už slyšeli. Přemýšlíte, co znamená? Jednoduše – dvoupatrový byt, tedy jakýsi kompromis mezi vícepodlažním domem a jednopodlažním bytem, který si získává stále více příznivců. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Co vás čeká, pokud se jej rozhodnete koupit nebo se chystáte svůj byt tímto způsobem zrekonstruovat?

126458-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Nespornou výhodou mezonetového bytu je samozřejmě prostornost. I byty velikosti 2+kk tak získávají jakýsi punc originality a rozlehlosti. Vyšší patro bytu je obvykle o něco menší, nicméně už to, že se v bytě nachází schodiště, svědčí o tom, že se v bytě, ač se jedná třeba o nástavbu na panelovém domě, nebudete cítit stísněně.

Šikmé střechy a stěny

Vrchní patro se většinou nachází v podkroví, proto je třeba počítat i se šikmými střechami, které však kromě netradičnosti a krásného výhledu ze střešních oken nabízejí i problém s umístěním nábytku. Ne každý kus se totiž dá k šikmé stěně postavit.

Pozor na cenu!

Za největší nevýhodu bytu tohoto typu můžeme považovat cenu – právě vzhledem k originalitě bývají mnohem dražší než byty jednopodlažní. Zároveň se tyto byty začaly stavět poměrně nedávno, jedná se tedy o byty nové a kvalitní, od čehož se cena odvíjí také.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Jinou nevýhodu může skýtat umístění bytu, tedy ve většině případů v posledním patře domu. V některých starších domech tak nemusí být výtah, což mladé rodině, které jsou často tyto byty určeny, příliš výhod nepřinese.

Prostor nade vše

Některé mezonetové byty jsou řešeny ještě originálněji. Podlaha vrchního patra v tomto případě není po celé ploše totožná se stropem spodního patra, ale na některých místech je otevřená a nabízí pohled do spodního patra.

Je však třeba počítat s tím, že plocha, která není ukončená stěnou, ale zábradlím a propastí do spodního patra, nemůže být natolik využita jako klasická plocha pokoje.

Martina Tlachová
Foto: Andel´s suites, JRA

23.4.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist