Originální materiál? Bambus? Ale to už je málem klasika!

Bambus lze bez nadsázky označit jako materiál budoucnosti. Je totiž extrémně tvrdý, velmi odolný a pohledově atraktivní. Běžně se používá pro výrobu i vysoce namáhaných podlahových krytin. Nyní tedy poutá pozornost celé řady návrhářů a designéru, kteří v něm vidí možnost originálního zpracování např. právě kuchyňského nábytku.

124409-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Od podlah ke kuchyňskému nábytku

Bambusové podlahy se pomalu ale jistě stávají součástí standardní nabídky podlahářských firem. Stejně tak si bambus oblíbila celá řada architektů, kteří v něm vidí zcela suverénní alternativu např. k bukové podlaze. Už jen z tohoto důvodu začali výrobci kuchyňského nábytku hledat možnost, jak těmto trendům přizpůsobit i design a celkový charakter kuchyně. Rozhodli se tedy vyzkoušet bambus pro výrobu dvířek. Nosný materiál opatřili pětimilimetrovou dýhou z bambusu a vytvořili tak absolutně netradiční kresbu materiálu, kde spojení jednotlivých „lamel“ tak trochu na první pohled připomíná povrchy upravené nátěrem ve stylu fládrování. Cena bambusové kuchyně se pohybuje od 25 000Kč za m2 a je tedy srovnatelná s cenou kuchyně z masivního dřeva.

Teplé a studené

Ideální je kombinovat teplou barvu bambusu  s chladnějšími barvami, potažmo s materiály, které jsou ze své povahy rovněž „studené“. Jako příklad může posloužit např. atraktivní spojení „teplého bambusu“ se „studeným postformingem“. Slučování tzv. psychicky teplých a studených materiálů je analogické práci se studenými a teplými barvami. I tam se protiklady přitahují a jejich spojení je vždy zajímavé a atraktivní.

Velká inspirativní galerie rostlin

Záruka životnosti

Bambus má vynikající pevnost povrchu. Jeho povrchová úprava tedy nevyžaduje používání laků poskytujících ochranu proti mechanickému opotřebení. Ochranná vrstva má za úkol vytvořit pouze bariéru proti vlhkosti a usnadnit běžnou údržbu.  Navíc, jestliže bambus obstojí jako materiál pro namáhanou podlahu (běžně se používá např. tělocvičnách), pak svou novou roli materiálu kuchyňského nábytku zvládne také a s přehledem. Bambus je možné vnímat jako záruku dlouhé životnosti. 

Vlastnosti bambusu výčtem:

Bambus je ekologický, nenáročný na údržbu, extrémně tvrdý, odolný vůči vlivům prostředí, vodě i slunečnímu záření, je pružný a stálobarevný. Lepené bambusové dřevo vykazuje skvělé mechanické vlastnosti, které připomínají vlastnosti ocele a jsou dány obsahem křemíku ve stéblech.Tvrdost bambusu má průměrnou hodnotu 32 HB, oproti buku nebo dubu, který se pohybuje v hodnotě 23 – 24 HB. Uživatelé si bambus často pletou s tzv. ratanem. Zásadní rozdíl mezi ratanem a bambusem je v tom, že ratan pochází z plného dřeva popínavé palmy, zatímco bambus je zdřevnatělá tráva a jeho stébla jsou u většiny druhů dutá.

Foto: autor, Bamboo-Man
Radek Starý
2.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist