Originální lampa? Nechte se inspirovat

Dny máme zatím naplněny sluncem, svítit je ale potřeba pořád. Co takhle pořídit originální lampu? Designéři se předhánějí, kdo vymyslí svéráznější, a protože je většina k dostání zatím jen za hranicemi naší země, zkuste se alespoň inspirovat.

Čím originálnější kousek získáte, tím méně nábytku v místnosti ponechte – to je heslo, které razí světoví designéři a nevztahuje se pouze k lampám, ale ke všem originálním kouskům. Byla by škoda, aby osobitý a nevšední předmět zapadl ve změti ostatních.

Originální lampa ve tvaru postavičky
Britští návrháři nábytku se shlédli v postavě jednoduchého panáčka, kterého využívají i v osvětlení. Martyr lamp neboli lampa Mučedník patří k těm nejosobitějším. Aby malá postavička se svítící hlavou, která se snaží vytrhnout šňůru ze zásuvky, pořádně vynikla, je třeba ji umístit tam, kde ji nic nezastíní.

Jedinou nevýhodou tohoto designového kousku je fakt, že v rodině s malými dětmi může být nebezpečný. Tím, že není světlo chráněno žádným stínítkem, mohly by se o rozpálenou hlavu postavičky spálit.

Originální lampa, originální kousky, které oživí pokoj
Postavička inspirovala k výrobě lampy i jiné designéry. Mr. P, jak lampu pojmenovali, má totiž zapínání a vypínání na velmi choulostivém místě. Navíc, pokud jej zapnete, opět se mu rozpálí hlava jako v předchozím případě. Tentokrát mu na ni ale můžete posadit stínítko.

Trochu z jiného soudku je velmi osobitá lampa s názvem Lull, což se dá volně přeložit jako uklidňující nebo ukolébavka. Lampa se hodí do dětských pokojů, ale potěší i dospělé. Otevírá a zavírá se totiž jako květina. Tato lampa získala již před třemi roky v Norsku ocenění za design, přesto je u nás velice těžko k sehnání.

Lampy – inspirativní fotogalerie

Vetřelec nebo originální lampa v žárovce?
Osobitá lampa, která vypadá ve vašem obýváku jako nezvaný vetřelec z filmů, je na trhu rok a půl a těší se obrovské oblibě. Vymysleli ji designéři v Německu. Kromě toho, že může svítit v interiéru, jsou k dostání i variace vhodné ven.

Italové uspěli s obrácenou lampou – klasickou stolní lampu, kterou známe z psacích stolů v kancelářích, schovali do obrovské průhledné žárovky.

Světový trh nabízí řadu originálních kousků, a nemusí se jednat jen o lampy. Přestože jsou některé na trhu už několik let, stále se drží a je o ně zájem. Proto je škoda nevěnovat jim čas od času pozornost i za hranicemi zemí jejich vzniku.

Martina Tlachová
Foto: lull.no, interiordesignshop.com, kaboodle.com, freshome.com, global.rakuten.com

31.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist