Originál nebo plagiát?

Už od roku 1977 se na frakfurtském veletrhu Ambiente uděluje cena pro největší plagiát Plagiarius. A od roku 1990 se dokonce spojila organizace bojující proti plagiátům Action Plagiarius s německou pojišťovnou NRV a nabízí pojištění zavádějící právní ochranu výrobcům i designérům.

108361-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Plagiáty se mezi výrobky objevují nejen na tržištích ve stylu „čím víc pruhů, tím víc Adidas“. Najdou se i mezi vybavením do bytu. A bývají někdy tak věrnou kopií, že by je od sebe nerozeznali ani jejich praví tvůrci. Není se co divit, že firmy, které investovaly do vývoje a zaplatily drahé designéry, nervózně poposedají na židli, když vidí, že stačí jedna sezona a jejich dílo někdo okopíruje a prodává za třetinovou cenu.

Je zajímavé, že se mezi plagiáty neobjevují jen výrobky z východu, jako třeba v roce 2004, kdy se o první místo podělily německé dětské sáně okopírované společností z Taiwanu a atraktivní konvice na kávu okopírovaná čínským výrobcem, v témže roce zabodoval i elektrický fukar od Stiebel Eltron, který do puntíku napodobil výrobce z Číny. Kopírovat se navzájem začínají i výrobci z Evropské unie. Důkazem může být třeba letošní polská kopie baterií Dornbracht, anebo dokonce švýcarská kopie švýcarského originálu židle Vero.

Radek Starý

Foto: www.plagiarius.com

28.3.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist