Orientální styl bydlení

Jednoduchá pravidla designu a snadná realizovatelnost, to jsou přednosti orientálního interiérového stylu. Styl, jehož nelze dosáhnout žádným polovičatým řešení, styl velmi praktický a hlavně oblíbený. Styl inspirovaný Dálným východem s paletou kontrastujících odstínů barev a tkanin v přírodních tónech. Nechte se inspirovat.

122702-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Orientální styl se nejlépe hodí pro lidi ukázněné, kteří nedopustí, že se časem jejich byt zaplní spoustou věcí. Maximální působivost tohoto stylu je totiž v jistém druhu minimalismu. Orientální dekor je velice charakteristický a existují v něm pevné směrnice, ať už se to týká nábytku, barev stěn, podlah anebo doplňkového textilu.

Nábytek vybírejte ten nejjednodušší, vyrobený buď z těch nejtmavších druhů dřeva anebo naopak ze světlé břízy či buku případně jsou vhodné i bílé lesklé lamináty. V bohatších úpravách interiéru se také používá třešňové dřevo. Pro každou místnost je potřeba jen několik základních druhů nábytku, jelikož tento styl je oproštěný od zbytečných věcí.

Autentická jídelní sestava v orientálním duchu obsahuje nízký stůl s velkými polštáři, které rozmístíte kolem něj na podlaze. Takové řešení může být i z hlediska dnešních moderních domácností velmi praktické.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Orientální styl bydlení bude vaší srdeční záležitostí, pokud máte rádi dekorativní úpravy místnosti světlé a vzdušné. Jestliže jste vzali za vlastní heslo: „méně znamená více“, pak orientální styl je pro vás ten pravý. Chce to zvolit jen jasně rozpoznatelné téma a udržovat věci v pořádku. Volte spíše věci nezdobné než se vzorem. Pokud však do interiéru přesto chcete zařadit nějaké vzory, držte se témat, jako jsou pagody, orientální chrámy, lotosové květy, ptáci, vážky apod.  Jemné zdobení textilií s všitými zlatými nitěmi, jen v jemných akcentech, to bude to pravé. Kaligrafie namalovaná podle šablony na stěně například jako ozdobný pás nenechá nikoho na pochybách, že navštívil interiér vkusně zařízený v orientálním stylu.

Co se týče palety barev vhodné pro orientální styl, jedná se o dosti širokou škálu. V tradičních dekorativních úpravách převažují stěny vymalované tak, aby se leskly jako hedvábí. Tento efekt má vliv na odrážení světla v místnosti, a tak může zabránit tomu, aby v místnosti nepřevládly výrazné barvy. Ve stylu moderních dekorativních úprav naopak převládají nátěrové barvy s matem a strukturou s nízkým leskem.

Jestliže zvýrazníte pouze jenu stěnu například praporcem ze zdobné látky, bude jistě toto místo upoutávat náležitou pozornost. A vy tak docílíte dramatického účinku kontrastu. Také tradiční japonské kimono zavěšené na stěně přiláká zvědavé pohledy a bude jednoznačným určujícím prvkem orientálního ladění interiéru.

Na podlaze by měly převládat tóny neutrální, ať už je to bambusový laminát, tkaný koberec v neutrální béžové barvě, rákosové rohože či koberce z plachtoviny, jednoznačně evokující orientální styl. Pro danou úpravu bytu jsou tyto materiály naprosto ideální.

Prosté ložní prádlo v šedých a bílých odstínech, úhledně poskládané, dvě misky na jednoduše vypadajícím stolku a v rohu místnosti váza s několika stvoly bambusu, i tak může vypadat váš orientálně zařízený příbytek. Ať už si vyberete cokoli z nastíněných možností, jistě váš byt zařízený v orientálním stylu bude pro vás tou pravou oázou klidu a oddechu v soukromí vašeho domova.

V našem dalším článku na orientální téma s názvem Orientální pokoj v marockém stylu, vás zavedeme do Maroka, i když jen pomyslně.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: emerydesign.com, make-home.blogspot.com, mydeco.com, carefreelasvegas.com, designshuffle.com, makehomedesign.com

21.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist