Opravujete? A co takhle dotaci?

Jak je všeobecně známo, rekonstrukce jsou velmi nákladnou záležitostí. A pokud jde o historické domy, platí to rovnou dvojnásob. V některých případech ale mají majitelé možnost získat na opravy od obce, kraje či státu lákavé dotace.

125397-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Finanční příspěvek je možný

Rekonstrukce historických budov nebo budov nacházejících se v památkové zóně jsou především kvůli speciálním požadavkům památkářů velice nákladné, ale řešením pro řadu majitelů může být dotace. Památkový zákon i další předpisy umožňují (samozřejmě za předpokladu splnění určitých podmínek) čerpání obecních či státních financí ve formě grantů či příspěvků. Jedná se o takzvaný příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky.

Kdy máte šanci příspěvek získat od obce?

V odůvodněných případech nebo v situacích, kdy vlastník domu není schopen rekonstrukci financovat z vlastních zdrojů, může obec či kraj poskytnout příspěvek ze svého rozpočtu. Odůvodněnými případy jsou podle vyhlášky míněny situace kdy je kulturní památka nebo její část ve špatném technickém stavu, pokud je využívána a zpřístupněna veřejnosti, nahází se v pohledově významné poloze nebo je ojedinělou památkou svého druhu.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

A kdy pomůže stát?

O rozdělování grantů ze státního rozpočtu rozhoduje ministerstvo kultury. Požadavky na získání dotace jsou však vskutku neskromné. Zajímat se o ně mohou pouze majitelé kulturní památky s mimořádným společenským zájmem, což v praxi znamená možnost financování převážně pouze pro národní kulturní památky zapsané na Seznamu světového dědictví, které navíc musí být v havarijním stavu, přístupné veřejnosti, a musí být ojedinělou památkou svého druhu u nás, nebo být alespoň v jednom z pěti speciálních programů ministerstva vnitra.

Kromě státu jako takového ale prostředky na získání, obnovu a udržování kulturních památek poskytuje také Státní fond kultury České republiky, který může majitelům nabídnout peníze formou účelové dotace, půjčky nebo návratné finanční výpomoci.

Kde se ptát

Informace o programech ministerstva, veškeré formuláře i informace o požadavcích na přílohy a termíny podávání žádostí poskytuje ministerstvo kultury, a to i z tepla vašich domovů, prostřednictvím internetových stránek.

Historie stojí hodně

Zrekonstruované byty nacházející se v historických částech měst patří mezi vůbec nejdražší reality v České republice. Jejich cena se podle slov realitních makléřů může vyšplhat až na astronomických 170 tisíc korun za metr čtvereční. Většina takovýchto unikátů najdete v Praze, Českém Krumlově, Karlových Varech nebo třeba Telči.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

2.6.2008 10:39

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist