Opravy a rekonstrukce v pronajatém bytě. Co zaplatíte vy a co majitel?

Jako nájemník si nemůžete dovolit to samé jako majitel nemovitosti. V případě nájemního bydlení musíte většinu úprav a oprav projednat s majitelem. Dobrou zprávou je, že většina majitelů je ráda, když se nájemník o jejich majetek stará a vyjde jim vstříc. Často vám odpustí i část nájmu jako kompenzaci. Vše má ale svá pravidla, kterými se musí řídit obě strany.

upravy-v-pronajatem-byte-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Zákon stanoví, že pronajímatel by měl předat byt čistý, zdravotně nezávadný s uzamykatelnými dveřmi a podlahovou krytinou. Jako nájemce byste se vždy měli seznámit se stavem bytu ještě předtím, než se nastěhujete a podepíšete smlouvu. V případě, že byt tyto náležitosti nesplňuje, můžete se s majitelem dohodnout, že nápravu sjednáte sami a on vám odpustí adekvátní část nájemného. Ale pozor! Pokud si stav bytu neověříte, i když jste tu možnost měli a opravu zajistíte, nárok na úhradu padá.

Co si může nájemník dovolit?

Při užívání nájemního bytu je vaší povinností se o byt starat, provádět drobné opravy a běžnou údržbu bytu. Zjednodušeně to znamená, že byste měli byt udržovat obyvatelný, čistý a funkční tak, aby neztrácel na své původní hodnotě.

Prakticky je tím myšlena běžná údržba jako čištění podlah, kuchyňské linky či vestavěného nábytku nebo sprch a vodovodních zařízení, malování atd.

Nájemce zároveň hradí ze svého drobné opravy do výše 1000 Kč na jednu opravu. Jedná se třeba o drobné opravy podlah, ventilů na rozvodech vody atd. Ale toto se řídí také nájemní smlouvou, proto dobře čtěte, někteří pronajímatelé si dávají do smlouvy drobné opravy do výše 5000 Kč, které hradí nájemce.

Stejně tak by měl nájemník uhradit revize a kontroly zařízení bytu. Například revize plynového kotle jde na účet nájemníka.

Větší úpravy jen se souhlasem

Je přirozené, že si každý touží zařídit bydlení po svém tak, aby se doma cítil příjemně. Nábytek si sice můžete uspořádat tak, jak vám vyhovuje, ale při opuštění bytu jej vrátíte na původní místo. Pokud však přitlučete ke stěně polici, při ukončení nájmu je nutné upravit zeď tak, aby na ní nebylo nic poznat. To se týká například i výmalby.

Větší úpravy, zejména stavební vždy musíte konzultovat s majitelem a získat jeho souhlas, a to i písemně. Zvláštním případem je udělení souhlasu ke stavební úpravě soudem. Děje se tak v případě, kdy má sám nájemce nebo osoba, která s ním žije ve společné domácnosti, zdravotní postižení a rekonstrukce je nutná k tomu, aby mohl být byt řádně užíván.

V případě, že provedete jako nájemník přestavbu bez souhlasu, můžete být z bytu vypovězeni. Navíc po vás může pronajímatel požadovat, abyste byt vrátili do původního stavu.

Kdy se vyplatí investovat do cizího?

Kromě souhlasu majitele je vhodné zvážit také další okolnosti nájemního bydlení, přece jen se jedná o náklady do cizí nemovitosti. Především je nutné zamyslet se o rozsahu takové rekonstrukce a o tom, jaký čas v pronajatém bytě plánujeme strávit. Pokud je to možné a vztahy to dovolují, je dobré se pokusit s majitelem bytu dohodnout a pohovořit s ním i o jeho plánech s bytem do budoucna. Někdy bývají už i plánované rekonstrukce uváděny v nájemní smlouvě včetně finančních podílů pronajímatele i nájemce.

Když přestavuje majitel

Rozhodne-li se majitel pro rekonstrukci bytu, který máte v nájmu, nemůžete s tím nic moc dělat a nezbývá, než akceptovat jeho plány. Pokud se jedná o přestavbu, která nevede ke snížení ceny bytu, a kterou lze provést bez většího nepohodlí pro nájemce, může ji dokonce učinit i proti vaší vůli.

Čtěte také:

V případě větší rekonstrukce, během které se byt stává neobyvatelným, vás musí pronajímatel informovat nejméně tři měsíce dopředu a oznámit vám předpokládané datum skončení úprav. Musí se také zavázat k náhradě přiměřených nákladů, které v souvislosti s vystěhováním vzniknou a vyplatit dostatečně vysokou zálohu. Pokud se jedná o stavební úpravu maximálně na týden, stačí pronajímateli dát vědět nájemci 10 dní předem.

text: Julie Veselá z dostupných zdrojů, foto: shutterstock.com

24.8.2022 7:00 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist