Ona miluje šedou a černou, on chtěl obraz surfaře aneb Realizace nájemního bytu

Mladý pár získal do nájmu podkrovní byt s nádherným výhledem na řeku v Dobřichovicích. Nebyly tak možné žádné stavební úpravy, žádné malování nebo velké vrtání do zdí ani s osvětlením se nedalo nic dělat. Designérka musela přiložit ruku k dílu, aby se ušetřilo.

Designérka Lenka Dubská měla nelehký úkol, protože se musela s návrhem vejít do omezeného rozpočtu a ani nebyly dovolené žádné úpravy interiéru. Než začala malovat návrhy, sedla si s obyvateli bytu a důkladně se jich vyptala na jejich barevné preference, ale i jak tráví volný čas doma a zajímaly ji i jejich záliby. Z toho pak vycházela při tvorbě návrhů.

Obývací pokoj jako místo k životu

Obývací pokoj je místem setkání s přáteli a velkou a veselou rodinou. Mária si ráda čte, Martin zase v televizi sleduje sportovní přenosy. Paní domu zbožňuje černou a šedou barvu a z dalších barev dává přednost těm studeným.

„Černé barvě v pokoji nešlo odolat. Tak jsem ji použila v kontrastní kombinaci černé a bílé a doplnila ji přírodním dřevem. Polštářky, hřejivé plédy a deky, umělá ovčí kůže, lucerny, svícny a svíčky vyvažují strohost bílé a černé v prostoru. A také ho zútulní. Díky tomu jinak tvrdá kombinace černé a bílé působí vlídně. A pořád existuje prostor na jakoukoliv doplňkovou barvu, až tohle mono začne nudit,“ říká Lenka Dubská.

Centrem pokoje, ale také společenského života bytu je jídelní stůl se židlemi a křesílkem. Bílá lavice ozdobená umělou ovčí kůží má své trvalé místo u zdi, ale při velkých sešlostech slouží jako přídavné sezení u stolu. Součástí pokoje se stal čtecí koutek s pohodlným křeslem pro Máriu a rozkládací pohovka pro Martina, pro pohodlné sledování Ligy mistrů.

Když designérka tvoří…

Vzhledem k napnutému rozpočtu designérka zapojila fantazii a přiložila ruku k dílu a přetvořila několik zdánlivě nepotřebných kousků v krásné užitečné věci. Konferenční stolek vyrobila ze starých dřevěných palet. Ušila většinu textilních doplňků jako závěsy, polštáře, napron na stůl. Obrázky namalovala. Také deka je jejím dílem, k dekorování posloužila barva na textil. A zachránila i starou klavírní židli, na které sedávala majitelova babička – švadlena, když šila.

S takového přístupu byli Martin s Máriou nadšeni: „Lenka se nebojí přiložit ruku k dílu a vytvořit z kousku, který bych já odnesl do bazaru nebo na smetiště, nádherný produkt, jenž dodá místnosti šmrnc. A právě tyto doplňky, které sama vyrobila, vytvořily společně s vybraným nábytkem a kombinací barev z nového bytu NÁŠ NOVÝ DOMOV.“

6.JPG

Zdroj: archiv redakce

… a řeka čaruje

Při společném nákupu nábytku si obyvatelé zamilovali úložný díl Olofstorp z Ikea. Museli ho mít. A tak mu Lenka našla místo v kuchyňské části jako dodatečný úložný prostor. Ten se vždy hodí. Martin výborně vaří a Mária zase peče. Krom dobrého jídla oba zbožňují ranní kafíčko a dlouhé rozhovory. A k tomu určeno posezení na černých barových židlích.

Při zařizování nešlo nevyužít výhledu na řeku. Jako další obraz, jej mohou sledovat od stolu, nebo z čtecího křesla. A taky terasy. A řeka šumí…

p1160851.JPG

Zdroj: archiv redakce

Ložnice pro surfaře

Druhým pokojem, který se zařizoval, byla ložnice. Ta se stala místem rozjímání, odpočinku a připomínkou toho, co oba milují, a proto se v ní cítí tak dobře. Za celou dobu měl Martin jedinou podmínku: „Ať je tam surfař,“ protože miluje windsurfing. Krom toho je vášní obou cestování.

Manželé tedy dostali za úkol najít obraz surfaře, ostatní bylo na Lence. Pokoj ladila do světle hnědé barvy písku a modré barvy moře, zařízení je jednoduché a účelné.

Jako noční stolky posloužily schůdky a stolička. Na oknech visí lněné závěsy, které Lenka ušila. Stejně jako polštářky na postel ze stejné látky byly dekorovány barvou na textil. Bývalý stojan na květiny teď slouží k ukládání časopisů. Dekorace – veslo, oblázky z pláže, lucerny – mají za úkol dotvářet atmosféru cestování, dovolené a odpočinku.

V noci se o atmosféru postarají světýlka cable & cotton na zadním čele postele. Hned po probuzení můžou manželé plánovat. Kdeže jim to ještě chybí špendlíček na korkové mapě, kam příště pojedou?

Autorka návrhu a fotografií: Lenka Dubská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist