Okrasná kapusta: hit do zahrady i interiéru !

Okrasná kapusta je to pravé, co na vaší zahradě možná chybí. Je to zelenina, ale protože se více podobá rozvité růžičce, budeme s ní nakládat spíše jako s květinou. Zkrátka:kapusta je hit do zahrady i interiéru.

129624-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Otevřená růžice listů s výrazně barevným středem zdobí zahradu i v tomto nečase, někdy až do Vánoc. Zatímco za teplých letních dní okrasné druhy od tradičních košťálovin nerozeznáte, teprve po poklesu nočních teplot pod 10°C se střed začíná vybarvovat do červena, fialova, růžova nebo bíla. Ještě déle budou dominovat na balkonech a terasách – více chráněny před nepřízní počasí. V květináčích vyrostou do menších rozměrů, ale vybarví se stejně intenzivně. No, a kdyby se vám náhodou už přestaly líbit, můžete je klidně sníst. Přece jen jsou to košťáloviny, sice trošku tužší, ale vitamíny mají jako jejich méně krásní bratranci.

Okrasné zahrady – velká inspirativní fotogalerie

Několik rad

Touto dobou si již vlastní kapusty nevypěstujeme, ale prodávají se vzrostlé sazenice, které pokračují v růstu na záhonu. Vybírejme nepoškozené a vyvinuté rostliny s nepřehuštěným kořenovým systémem. Tak můžeme odrůdy, pravděpodobně vyšlechtěné v Japonsku, úspěšně pěstovat i u nás.

Okrasná kapusta najde uplatnění i v interiéru. V kombinaci s květinami vytváří nezapomenutelnou a hlavně dlouhotrvající dekoraci. Bude jí to slušet jako základ kulaté kytice ve váze, hezky se bude vypadat ve vydlabané dýni nebo kokosové skořápce, kam ji upevníme drátkem do aranžovací hmoty.

A jak se orientovat v jednotlivých názvech? Skupina Kamome má silně kadeřavý list s různě zbarvenými středy. Vykrajované listy má Coral Mix, Pigeon se chlubí hladkými, pouze mírně zvlněnými listy, opět v různých barevných variacích. Koupit si můžeme i malé kapustičky na dlouhých stoncích, buď bílou Sunrise nebo červenou Sunset. Tyto odrůdy mají specifické podmínky růstu, a proto se o jejich pěstování nebudeme raději pokoušet.

Okrasná zahrada u domu – velká fotogalerie

Jindřiška Kodičková
foto autor

2.1.2008 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist