Okouzlující prostorné obývací pokoje

Obývací pokoje jsou vždy takovým společenským střediskem bytu, schází se v nich celá rodina, přijímají se tu návštěvy, společně se zde sledují filmy, pěstují koníčky. Jestliže mají majitelé to štěstí, že mají obývací pokoj dostatečně prostorný, mohou si gratulovat.

Obývací pokoje by svým majitelům měly zajišťovat především pohodlí a také účelnost. V dosahu sedací soupravy by měl být odkládací stolek na knihy, časopisy, i pro malé občerstvení. Tvary moderního nábytku se neustále obměňují, křesla i pohovky jsou v různých variantách provedení, již neplatí dříve obvyklé pravidlo, že musí ladit anebo doplňovat tvarově i materiálově sedačku.

Barevně se ustálilo v moderních obývacích pokojích spíše neutrální ladění, velmi oblíbeným materiálem se staly pohledové betony, lité podlahy, minimalistické zařízení. Stále velké oblíbenosti se těší i použití přírodního dřeva, a to zvláště u podlah, které pak působí velmi hřejivě. Dřevo, jako výchozí materiál pro nábytek i obklady udává celkovou koncepci zařízení bytu a nabízí efekty, které se jen obtížně dosahují využitím jiných materiálů.

Stále častěji se v moderních bytech a vilách objevují obytné místnosti s vysokou světlou výškou. U takových obývacích pokojů se mohou jejich majitelé rozhodovat, zda budou místnost využívat v původní podlahové rovině anebo zřídí v její mezičásti například loft. Zde je pak možné umístit knihovnu, galerii, ale také lůžko pro přechodné ubytování hostů. Takové řešení nemusí být nijak technicky složité a vyplatí se. Získá se tím pro obytný prostor obývacího pokoje další užitková plocha. Celek bude působit uzavřeněji a jednotněji, jestliže majitel použije pro zařízení nahoře i dole stejný druh nábytku. Své místo zde může získat i nová pracovna majitele bytu.

Bát se však nemusíte ani extravagance. Výrazné linie, grafická divočina ve volbě tapet anebo netradiční nábytkové prvky, to vše a mnohé další je skvělou volbou na zpestření otevřeného prostoru. U extravagantnějšího interiéru je možné zvolit výraznější motiv a rovněž i větší formát tapet.

Další inspiraci pro zařizování obývacích pokojů naleznou naši čtenáři v článcích: „Obývák s výhledem na hvězdy“, „Moderní obývací stěny“ nebo „Obývací pokoj v zeleném ladění“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: home-designing.com

12.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist