Okenní parapety coby estetický doplněk

Parapetní deska není jen nezbytný doplněk okna, ale elegantní prvek, který umí umocnit estetický dojem z celého interiéru. Okenní parapety slouží jako podkladová deska, na níž můžete umístit nejen květináče s rostlinami, ale také voňavé svíčky či zarámované fotografie nebo jiné dekorace.

119377-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: archiv redakce

Pojem a význam slova parapet se k nám dostal pravděpodobně s italskými stavitelskými mistry v baroku. Slovo u nás zdomácnělo tak, že už si málokdo vzpomene na hezky český výraz „předprseň“.

Parapet patří k významným detailům, které vytvářejí harmonický celek interiéru. Může být docela úzký, ale v malém bytě dokáže širší parapetní deska například nahradit pracovní stůl. Okenním parapetem můžete rovněž vkusně zakrýt i radiátory ústředního topení.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Pro venkovní i vnitřní okenní parapety platí současný trend – tzv. tón v tonu. Odborníci doporučují, aby parapetní desky ladily nejen s okenními rámy, ale taky s podlahovou krytinou, případně pracovní deskou kuchyňské linky.

Přestože výrobci nabízejí širokou škálu barev a povrchů, zůstává nejoblíbenější barvou základní bílá. Právě na ní totiž vyniknou všechny dekorativní předměty, které obytný prostor zútulní. Populární jsou také odstíny třešně, zájem je o jedlově zelenou nebo ocelově modrou, případně odstíny šedé.

Co požadujeme od kvalitních parapetů?
Zajímejte se nejen o vzhled, ale i kvalitu spojenou s dlouhou životností, která jde ruku v ruce se snadnou údržbou a odolností vůči poškrábání či odření. Tyto požadavky splňují materiály ze dřeva, dřevotřísky, komůrkové nebo tvrzené pěnové provedení z plastu. Velmi luxusně vypadá umělý kámen, jako je například litý mramor, jehož tepelná odolnost se pohybuje v rozmezí od -40 do +80 stupňů Celsia.

Nejčastěji používaným materiálem pro parapety je plast (PVC), protože se vyznačuje tvarovou stálostí, dlouhou životností a vysokou mechanickou odolností. Plastové parapety se vyrábějí zpravidla s laminovaným nebo foliovaným povrchem. Materiál z plastu navíc odolává oděru i UV paprskům a neublíží mu ani případná vlhkost. Další předností je nízká hmotnost a cenová dostupnost včetně snadné instalace.

Venkovní parapetymohou být hliníkové, měděné, pozinkované, případně titan-zinkové nebo rovnou nerez. Při volbě výrobce či firmy dejte na kvalitu, protože parapetní desky podezřelého původu a nízké ceny by se nemusely vyplatit. Takové parapety se mohou brzy uvolňovat, kroutit či jinak deformovat.

Bytové doplňky: inspirativní fotogalerie

Podstatná je i kvalitně odvedená řemeslná práce. Pohlídejte si i osazení parapetu, zejména utěsnění spár mezi oknem a parapetem, stejně jako mezi ostěním a parapetem. Zamezíte tak úniku drahého tepla z interiéru a ušetříte v rodinném rozpočtu.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: abrakadoodle.com, brookstone.com, designrulz.com, organizedlifenj.com, oridow.com, artists-shed.blogspot.com, adirondack-style-decorating.blog.hr, blog.bedheaddesign.com.au, designsponge.com, liveplanglog.ru, moldedstone.ca, furniture.trendzona.com, alibaba.com, borboletadecorationl.blogspot.com, blindsgalore.com

30.4.2013 12:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist