Ohradník dodá kompostu tvar

Pokud vám hromada odpadků z domácnosti v rohu zahrady, která se vydává za kompost, kazí estetický dojem z pohody venku, dejte jí ucelený tvar. Pořiďte ohradník a vyberte si přesně ten, který vám i vaší aleji odpočinku bude vyhovovat nejvíce.

127177-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Pokud vám leží kompostovaný materiál volně na zemi, potřebuje mnohem větší plochu k rozkladu, a sám se začíná jaksi „rozlézat“ více do zahrady. Chcete-li kompostu dodat tvar, nebojte se zvolit ohradník. Pro jeho instalaci není nikdy pozdě.

Nezapomeňte na správné rozměry

Jediné, co musíte mít na paměti, je velikost ohradníku, nikdy nesmí být menší než 1 metr čtvereční, protože za takových podmínek v něm nemůže probíhat rozklad. Proto je třeba vytvořit přijatelné poměry, které rozkladu a provzdušňování nebudou bránit.

Záleží jen na vás, jaký ohradník zvolíte. Jste-li zruční, postavte si jej sami ze dřeva. Je to nejlevnější a zároveň i nejpřirozenější varianta, proto se nebojte do ní pustit. I pokud se vám na některých místech nepovede a bude například nakřivo, u kompostu to vůbec nebude vadit.

Výhody a nevýhody dřevěného ohradníku

Pokud se na vlastní výrobu necítíte, zajděte do obchodu. I tam se dají dřevěné ohradníky pořídit, mnohdy velice levně. Dřevo navíc skutečně nenaruší přirozený vzhled zahrady, takže kompost do svého okolí nenápadně zapadne.

Jedinou nevýhodou je to, že i samo dřevo se po nějaké době stane kompostovaným materiálem. V tom případě ale není problém vytvořit po několika letech ohradník nový. Prodloužit životnost ale můžete i nátěrem nebo lakem.

Kovový nebo drátěný ohradník?

Masivnější ohradníky, které vydrží mnohem déle a jsou vhodné spíše pro větší zahrady, jsou většinou vyrobené z betonu nebo mají kamenné stěny. Speciálním druhem jsou i ohradníky kovové. Ty ale musí být tepelně izolované, jinak v nich nemusí za horšího počasí správně probíhat rozkladný proces.

Pokud chcete jen kompostu dodat tvar, zkuste drátěné pletivo. To dokáže udržet kompost pohromadě, aniž by nějak narušovalo okolí. Jeho výhoda je především nízká cena, naopak nevýhodou je, že z příliš velkých ok můžou jednotlivé materiály vypadávat.

Plastová ohrádka na balkon

Na trhu jsou k dostání i ohradníky z platových materiálů. Takové ohradníky jsou však vhodné spíše ke kompostování uzavřenému, které je dokonce možné i ve městě na balkoně.

Další inspirace pro vaší zahradu ve článku Kompost? Na zahradě nepostradatelný doplněk

Martina Tlachová
Foto: ehow.com, tomatocasual.com, worldpress.com, arsinformatica.ca, motherheartsnews.com

26.11.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist