Odzimování jezírka: Čas je právě teď

Zima za sebou už definitivně zavřela vrátka a tak se můžeme vrhnout na zahradní práce, které jsme kvůli počasí odkládali. Vlastníci zahradních jezírek by se měli soustředit na jejich odzimování. Je důležité vychytat ten správný čas. Ten nastane, pokud venkovní teplota delší dobu neklesá pod čárku 7 °C.

profimedia-0171708151-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Profimedia.cz

To, jak se vám podaří jezírko nastartovat a kolik péče mu nyní věnujete, se odrazí během celé nastávající sezony. Takže nic neodflákněte!

Jednodušší to budou mít ti, kteří si do jezírka nepořídili ryby a stačí jim, že si ho za svůj domov vybralo jen pár žab a drobných živočichů. Těchto obyvatel se nezbavujte, pomáhají udržet biologickou rovnováhu. A nastavit ji, to je po zimě nejdůležitější úkol, protože není nic zásadnějšího než čistota vody v jezírku, jež závisí právě na této rovnováze.

Ve větším jezírku (myslíme tím nádrž do 5 metrů čtverečních a hloubkou vody do jednoho metru) se biologická rovnováha udržuje snadněji než v menším, kde každá změna teploty vody nebo její kvality či množství může znamenat problém.

Kontrola škod

Nejprve důkladně zkontrolujte břehy, zda se neuvolnily kameny či desky, a také uložení fólie. Zbavte okolní dlažbu a dřevěné plochy případného řasového porostu. U betonových nádrží se přesvědčte, že se neobjevily praskliny. Pokud ano, zvažte vyložení jezírka fólií, protože sebepečlivěji provedená oprava nemusí v případě betonu vydržet věčně.

Bez techniky to nepůjde

Odmontujte, očistěte a uložte do sucha systém proti zamrznutí. Před prvním použitím zkontrolujte veškerou techniku, jako je skimmer, vzduchovací kompresor, jezírkové osvětlení, veškeré přívody a spínače. Smontujte a zapojte čerpadlo a nezapomeňte ho předtím zbavit vodního kamene.

Pozornost věnujte také filtru, který je nutné před prvním použitím důkladně propláchnout a umýt. Pokud jste filtraci nechávali u jezírka i přes zimu, pořádně ji zkontrolujte, protože mráz mohl způsobit praskliny na filtru, případně popraskání těsnících kroužků.

Podobně je na jaře správný čas na vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů, pročištění či výměnu filtračního materiálu. Teprve až se ujistíte o bezchybném stavu filtrace, spusťte ji.

Zásadním pomocníkem v likvidaci okem neviditelných nečistot v jezírku jsou UV lampy, jejichž zbraní je ultrafialové záření. Na jaře je nutno lampu před zapnutím prohlédnout, případně vyměnit UV zářič.

Čistota je půl zdraví (v jezírku celé)

„Samotné jezírko, jeho stěny i dno pečlivě očistěte od všech nashromážděných nečistot, odumřelých řas, větviček, listí, zbytků uhynulých rostlin, výkalů a dalších nečistot. Je to důležité, protože čím větší koncentrace „odpadků“, tím větší lákadlo pro řasy. K vyčištění hrubých nečistot vám kromě vlastních rukou nejlépe poslouží síťka, podběrák nebo hrábě. Na odstranění nánosů kalu ze dna a méně hlubokých částí zahradního jezírka použijte jezírkový vysavač. Někteří majitelé vysávají jezírko každý měsíc, jiní považují za dostatečné udělat to čtyřikrát za sezonu, takže se rozhodněte podle aktuální potřeby,“ říká Pavel Míča, odborník české značky Vodnář, která se na péči o jezírka a její obyvatele specializuje.

Nečistot jako zelený zákal se mechanickou cestou nezbavíte a přitom zásadně narušují biologickou rovnováhu. Zelený zákal způsobují sinice, což jsou pouze jednobuněčné řasy, které se ve vodě rozmnoží jako důsledek jiných nečistot, dostatku živin, světla. S jejich likvidací vám pomůže např. přípravek Vločka určený pro jezírka. Látka vytvoří ve vodě jemnou sraženinu a stlačí sinice ke dnu, odkud je snadno vysajeme.

Bakterie jako zbraň

Účinnou prevencí problémů se zakalenou vodou je včasné dodání správného poměru užitečných bakteriálních kultur. Pro nastavení rovnováhy ve vodě slouží přípravek Baenzy ve variantě Start, který je nutno rozmíchat v nádobě s vodou z jezírka a aplikovat po celé ploše jezírka. Bakterie se zachytí na vhodných místech, nejčastěji na filtru nebo kačírku, kde se rozmnoží. Jak rostou, požírají organický materiál a voda pak není při nasazení ryb a rostlin nárazově zatížena.

Protože se v jarních měsících voda v jezírku velmi rychle prohřívá a životní procesy organismů se zrychlují, pravidelně měřte testerem její kvalitu. Tester vám pomůže zjistit, zda se některé ze sledovaných parametrů, jako dusitany, dusičnany, alkalita, tvrdost nebo pH neodchylují od ideálních hodnot. Pokud se tak stane, hodnoty srovnáte vhodnými přípravky.

A nezapomeňte také minimálně jednou týdně vyměnit přibližně 10 procent vody v jezírku!

Aby bylo jezírko krásné…

… jistě jste ho osadili rostlinami. Mezi pobřežními a bahenními rostlinami jsou některé silnější a rychleji rostoucí a jiné méně průbojné a pomalejší. Je třeba zajistit, aby první neutlačovaly druhé, takže musíte zredukovat příliš čilé rostliny a také dosadit všechny chybějící.

Odumřelé rostliny ostříhejte nebo ořežte, okrasné trávy zastřihněte ve výšce těsně nad novými výhonky. Udělejte to však dřív, než se rostliny probudí k životu a žáby nakladou do vody svoje vajíčka.

Ryby potřebují čas

Po zimě, kdy měly ryby zpomalený metabolismus, ožívají a začínají se přesouvat k hladině. Zkontrolujte jejich zdravotní stav (bílý povlak, zarůžovělé flíčky či odstáté šupiny svědčí o nemoci) a sledujte je i nadále, protože po zimním období jim v důsledku snížené imunity hrozí různé druhy chorob.

„Nejdůležitější je ryby hned nekrmit, ale počkat až na teploty nad 10° C, kdy ryby ožijí a samy si „řeknou“. I pak je ale krmte pomalu a po malých dávkách. Pohybují-li se teploty mezi 10–12 °C, krmte 1–2krát týdně, při teplotách 15–20°C pak 1–2krát denně a konečně při 20–25 °C krmte vícekrát denně podle množství ryb. Hlavně zpočátku nešetřete na výživných hodnotách krmiva a vitaminech, aby se rybky dostaly do kondice,“ doporučuje na závěr odborník značky Vodnář Pavel Míča.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist