Odkapávač podle vašich představ i potřeb

Odkapávač. Ti, co nemají myčku nádobí, dobře jej znají. Ale i ti šťastnější, kteří nemusejí umývat každý talíř zvlášť, vědí, že malý odkapávací prostor se hodí vždycky. Ne pokaždé se totiž vyplatí myčku zapínat. A jeden hrnek na kafe a lžičku musíme někdy zkrátka umýt v ruce. A kam je dát odkapat?

125689-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Nové dřezy se dělají většinou i s odkapávací ploškou, na kterou nějaký ten nezbedný talířek není problém umístit. Domácnosti zvyklé na myčku, si proto s odkapávačem u dřezu vystačí. Malý hrnek, který je třeba mít stále po ruce, ho jistě nezaplní, a větší nádobí zbytečně nezaskládá pracovní plochu, protože jej umyje myčka.

Umýt a hned utřít

Menší domácnosti, které si myčku buď nechtějí (ne vždy totiž mají tolik nádobí, aby se jím myčka stihla zaplnit) nebo nemůžou dovolit, musejí řešit odkapávání nádobí jinak. První způsob je nejlepší a nejjednodušší: nádobí umývat postupně a hned ho utírat, aby se ani špinavé, ani čisté, ale mokré, zbytečně nekupilo. Ale ruku na srdce. Komu se chce?

Pokud tedy první způsob nepřipadá v úvahu, je třeba zapřemýšlet. Kolik nádobí doma máme? Kolik ho běžně používáme? Vystačíme si s jedním talířkem, protože se stravujeme mimo domov a doma jen snídáme, nebo je třeba někam odložit i hrnce?

Ne vždy je odkapávač potřeba

V prvním případě je totiž odkapávač téměř zbytečný. Jeden člověk v domácnosti si většinou vystačí s jedním hlubokým, jedním mělkým a jedním menším talířem, s jedním hrncem či pánví a s hrnečkem. A tento arsenál není třeba složitě odkapávat. Vejde se jednoduše vedle dřezu a není důvod, proč hyzdit kuchyni zbytečným plastovým artefaktem.

Plastová klasika

V případě druhém už bychom se měli po nějakém pomocníkovi, který předchází utěrce, poohlédnout. A má-li náš domov pěkně doplnit a nezaujímat na sebe příliš pozornosti, vyplatí se i větší investice. Plastové klasické odkapávače sice stojí pár korun, ale jsou vhodné tak na chatu k hliníkovým příborům, doma moc parády nenadělají.

Pokud se ale přesto pro plastového pomocníka rozhodneme, měli bychom ho barevně sladit se zbytkem kuchyně, a koupit akorát takovou velikost, kterou opravdu potřebujeme. Pokud právě nádobí na odkapávači nemáme, mohli bychom vymyslet v kuchyni místo, kam odkapávač schovat.

Nerezový doplněk

Na trhu jsou ale kromě plastových odkapávačů, které plní jen svou funkci, také odkapávače, které „nadělají větší parádu“. Jsou vyrobeny z nerezu, dají se buď položit na kuchyňskou desku nebo zavěsit.

Martina Tlachová
Foto: Teka, dobracena.cz, Inascb, FromEurope.com, Panel plus

26.8.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist