Oddělené nebo společné ložnice?

Někdo si nedokáže představit spaní o samotě, jiný by ho naopak uvítal. Občas po odděleném spaní zatouží každý, i když třeba jen na chvíli. Jaká pozitiva a negativa tedy přináší oddělené anebo naopak společné ložnice?

Velmi často si na společnou ložnici špatně zvykají úspěšní lidé, kteří po dlouhou řadu let žili sami. Nemusí to v žádném případě znamenat nic špatného vzhledem ke vztahu s jejich partnerem. Takoví lidé mají jen rádi svůj klid a po náročném pracovním dni si rádi odpočinou v naprostém soukromí a tichu své vlastní ložnice.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie ložnic.

Dalším typem lidí, kteří uvítají oddělené spaní, jsou takzvané sovy a skřivani. Ti první rádi ponocují, noc je pro ně stejně plodným pracovním obdobím jako ráno pro skřivany, ale je fakt, že těmhle dvěma typům lidí tikají biologické hodiny právě opačně.

Iv případě, že je v rodině například jeden z partnerů zaměstnán na směny, může být důležité aby měl svůj klid na odpočinek, ať už je realizován v kteroukoli denní či noční dobu.

Může se také stát, že vaše čerstvě narozené miminko si bude plést denní a noční dobu a bude dokonalým denním spáčem, zatímco v noci ne a ne očka zamhouřit. A pokud má otec náročné povolání, bude pravděpodobně zapotřebí, aby se v klidu v noci vyspal a nebyl rušen. Je dobré na tomto místě poznamenat, že existuje spousta tatínků, kteří s maminkami statečně snášejí rodičovský úděl a při péči o dítě se s matkou střídají.

Ale zcela jednoznačně hovoří statistiky, které říkají, že 4 české páry ze 100 mají oddělené ložnice kvůli chrápání jednoho z partnerů. A nejnovější americké studie dokonce tvrdí, že páry spící v oddělených ložnicích mají šťastnější manželství. Partneři se mohou vzájemně v noci obtěžovat častým chozením na toaletu, kašláním, převalováním se apod. Takže důvodů k oddělenému spaní může být víc.

Pokud ve vašem bytě disponujete dostatkem místa a můžete si druhou ložnici dovolit, nemusí to být na škodu. Oddělené ložnice neznamenají, že máte partnera o něco méně rádi.

Ale i pokud partneři nespí v oddělených místnostech, mohou využít například pouze oddělená lůžka, aby necítili každý pohyb toho druhého, pokud by je rušil. A pro případ, že to bude náhodou zapotřebí, je vždy dobré mít v bytě záložní lůžko, kam je možné se uchýlit ke spánku pro příležitostné přespání, například sklápěcí postel může k tomuto účelu skvěle posloužit.

Inspiraci pro ty, kteří raději sdílejí společné ložnice, najdete v našem článku: „Stylová ložnice pro oba – jak na to?

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rydges.com, ramadaplaza-antwerp.com, bendigotourism.com, ivillage.com, delawaremotelcatskills.com, booked.net, hotelodinsve.is, steigenberger.com, housing.justlanded.com, vi-hotels.com

5.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist