Odborník radí, jak renovovat vanu krok za krokem

Vypadá vaše vana po letech používání, jako by se účastnila bitvy na Bílé hoře? Pak si asi kladete otázku, zda koupit novou, nebo se pokusit renovovat tu stávající. Vzhledem k tomu, že výměna vany je poměrně náročnou záležitostí, při které dostane zabrat celá koupelna, vyplatí se pokusit o facelift. S moderními sadami na opravy van zvládnete renovaci stejně dobře jako profesionálové.

image_vana-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Hornbach

Vady na kráse každé vany způsobují rez a vodní kámen, občasné pády předmětů, které poškrábou povrch, ale i agresivní čisticí prostředky, které jí dávají zabrat nejvíc. Po jisté době ztratí vana zářivý lesk a na povrchu se objeví nevzhledné skvrny.

Jak na drobná poškození

S renovací drobných poškození nejlépe pomohou speciální opravné sety, které slouží k drobným opravám trhlin a defektů vany.

„Nejsnadněji se opravují vany akrylátové, pomocí individuálních retušovacích sad lze však opravit i litinové, smaltové a mramorové vany,“ říká Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelen v Hornbachu, a dodává: „Obecně platí, že poškozené místo se vybrousí, vyhladí a doplní se chybějící materiál. Poté se znovu přebrousí a vyhladí do finální podoby. Díky tomu bude povrch vany opět vypadat jako nový.“

Tip Living.cz: Opravný set na vany a sprchové vaničky Riho se skládá z tekuté složky vlastního metylmetakrylátu (organická sloučenina) a tekuté složky iniciátoru polymerační reakce doplněného ředidlem. Návod na použití najdete v balení.

Nátěr vany a potřebné příslušenství

U vany, která ztratila lesk a je plná skvrn či škrábanců, se vyplatí kompletní renovace. Nejjednodušší je nátěr či nástřik příslušnými barvami. Před velkoplošným nástřikem je nejprve nezbytné poškozená místa opravit vrstvou smaltu z retušovací sady, obrousit a poté zdrsnit plochu, na kterou se barva bude nanášet.

Než se pustíte do nátěru vany, ujistěte se, že vám v místnosti cirkuluje vzduch. Pozor si však dejte na průvan, který může nanést na čerstvý nátěr prachové částice nebo malý hmyz. K práci používejte vždy jen kvalitní štětce a válečky, ne příliš široké, aby nátěr dostal šanci dobře pokrýt renovovanou plochu, která má spoustu oblin,“ upozorňuje Marcela Bínová. Nátěr je nezbytné dobře roztírat a dávat pozor, aby se někde nevytvořila silnější vrstva. Dokonalý nátěr je ten, který je zároveň i rovnoměrný.

Než začnete s nátěrem

Před aplikací speciálního nátěru je nezbytné nejprve zbrousit a odmastit původní povrch vany.

Opravovanou plochu i zbytek vany přebrousíme jemným smirkovým papírem, kterým odstraníme nejen pozůstatky z tvrdých vod a solí, ale i zbytky kosmetických přípravků. Brousíme do doby, dokud není povrch úplně matný. K odmaštění postačí přípravek, který k témuž účelu běžně používáme v domácnosti, například aceton či ředidlo.

Renovace vany v krocích:

Po přípravě vany na nátěr je důležité za pomoci lepicí pásky zakrýt všechna místa, která nechceme natírat. Nejde jen o okolí vany, tedy například dlaždičky, ale především o všechny instalatérské součásti, jako je sifon, baterie nebo sprchová hadice.

Po promíchání epoxidové barvy a epoxidového tvrdidla je nezbytné začít vanu ihned natírat, neboť reakce tvrdnutí začíná zhruba po dvou až třech hodinách. Pro rovnoměrný povrch se natírá vždy pouze jedním směrem.

První nátěr je nutné nechat vytvrdnout 24 hodin. Vzhledem k tomu, že při tvrdnutí dochází k chemické reakci, nezáleží na tom, jak silná vrstva byla použita, čas zůstává stále stejný – není možné si čekací dobu zkrátit.

Druhý den, po zaschnutí, je třeba vanu opět zbrousit a osušit. Na řadu pak může přijít druhý definitivní epoxidový nátěr. Po stejném procesu, tedy znovu po 24hodinovém tvrdnutí je renovace u konce. Po pečlivém obroušení přechodů nátěru s instalatérskými částmi je vana připravená ke koupeli.

Tip Living.cz: Barvou na vany Epolex lze snadno nahradit materiál, který byl na vanu nanášen původně. Tvrdost je přibližně stejná jako tvrdost akrylátových van. Balení obsahuje dvě složky, které se skládají z vlastní epoxidové nátěrové hmoty a iniciátoru, který aktivuje tvrzení.

Ukázka, jak nanést na vanu nový email

Oprava vaničky z litého mramoru

V současnosti se na trhu objevují i vany mramorové. Z litého mramoru se nejčastěji vyrábějí vaničky do sprchových koutů. Opravná sada na vaničky z litého mramoru je tvořena dvousložkovým epoxidovým tmelem, který se po aplikaci přeleští jemnou brusnou pastou.

Bílá je sázka na jistotu

Začátečníci – natěrači by se měli spokojit jen s bílou barvou, zdatnější se mohou pustit i do pastelových odstínů nebo si nechat namíchat barvu na míru. Právě změna barvy z tradiční bílé na bouřlivější odstín může být základem kýžené proměny k lepšímu ve vaší koupelně. A také cestou, jak vystavit stopku skvrnám, jež mají tendenci se uvnitř vany tvořit. Na druhou stranu je bílá stálice, která se neokouká a bude koupelnám vévodit navždy.

3.2.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist