Odborník radí, jaké vybrat sklo do sprchového koutu

Na zástěnu sprchového koutu či vany nelze použít obyčejné sklo, jaké se dává například do oken. Při nárazu by mohlo snadno prasknout a zranit vás. Ani údržba by nebyla jednoduchá. Do koupeny patří pouze bezpečností sklo, které však může mít různé úpravy, které ovlivní jeho vzhled i údržbu. Jaké máte možnosti?

sklo-v-koupelne-4-1100x618.png Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Na vývěr máme z opravdu široké škály. Především bychom měli dbát na bezpečnost a také na snadnost údržby. Pak také budeme přemýšlet, zda zvolit sklo čiré nebo matné, případně s jakým vzorem. Vzhledem k tomu, že vám bude koupelna sloužit po mnoho let a možná i desetiletí, neměli bychom na něm šetřit. Tato investice se vám mnohonásobně vrátí nejen v penězích za ušetřené čisticí prostředky, ale také ve formě času a v bezpečnosti všech členů domácnosti.

Kalené nebo lepené?

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Koupena je vytěžované místo a obzvláště děti se v ní při koupání mohou pořádně rozdovádět, do skla bouchnout nebo na něj dokonce upadnout. Bezpečnost skla je tedy na prvním místě.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velké plochy těžkého materiálu, je třeba dbát na technicky správně provedené upevnění skla. Podstatné jsou ale i jeho vlastnosti. Sklo by mělo být podle možností kalené nebo lepené.

Lepené sklo se skládá ze dvou nebo i více vrstev skla doplněných speciální fólií. Různé úrovně bezpečnosti získáte kombinací různých počtů nebo tlouštěk každé složky. V případě, že sklo rozbijete, udrží fólie kousky skla na místě.

Čtěte také:

Také kalené sklo je velmi bezpečné. Proces kalení spočívá v ohřátí skla na teplotu převyšující 600 °C a následném prudkém ochlazení. Tím se během několika sekund ochladí povrch skla, ale vnitřní část zůstává teplá. Sklo tak získá vnitřní napětí a tím i lepší vlastnosti. Takové sklo má vysokou pevnost v ohybu, velkou odolnost proti nárazům, tepelnou i chemickou odolnost a unese také větší zátěž. V případě rozbití se sklo rozpadne na malé neostré střípky a tím se výrazně sníží pravděpodobnost poranění o střepy.

Snadnou údržbu ocení paní domu

Komu teče z kohoutku tvrdá voda, by mohl vyprávět, jak náročné je pravidelné odstraňování vodního kamene, který se na něm objeví i po jednom použití. S tím vám může pomoci povrchová úprava.

Sklo do koupelny pro sprchové zástěny někteří výrobci doplňují antikorozním povlakem. Takové sklo se pak čistí výrazně snadněji než běžná skla bez povrchové úpravy. Navíc povlak na povrchu není patrný, protože je téměř neviditelný.

Čiré, matné nebo vzorované?

Nejčastěji se do koupelen volí čirá skla, která nejméně naruší celistvý vzhled místnosti, protože jsou prakticky neviditelná. Někdo ale upřednostní soukromí, zvláště pokud v domácnosti používá koupelnu více lidí najednou.

Poměrně běžnou součástí našich domovů je již dlouhou dobu sklo ornamentní. Vyrábí se válcováním skla mezi dvěma válci s vyrytým vzorem. Tato extrémně precizní operace umožní docílit jemné povrchové textury skla. Sklo má na jedné straně texturu a na druhé straně hladký povrch. Ornamentní sklo zajišťuje maximální průchod světla, přičemž ovšem zachovává soukromí a chrání před nežádoucími pohledy. Pokud by však zmíněné možnosti nebyly vyhovující, vždy se můžete vydat ještě cestou sítotisku či zmatnění pískováním.

Zajímavou alternativou může být například tzv. aktivní sklo nebo chcete-li i „proměnlivé sklo“ – jedním kliknutím se může změnit z průhledného na neprůhledné. Jinak řečeno je to takové sklo, které se působením elektrického proudu mění z translucentního na zcela transparentní, aniž by byl jakkoliv omezen prostup světla sklem.

Jak sklo do koupelny zakomponovat?

Při návrhu koupelny myslíme na to, abychom se v ní dobře cítili. Požadujeme, aby vše dobře ladilo, a vytvořili jsme si tak trochu naše malé domácí lázně – místo pro odpočinek po náročném dni. Proto by měl i sprchový kout esteticky ladit se zbytkem koupelny.

Sklo je funkčním prvkem, ale i vhodným doplňkem interiéru. Stojí za to se tedy dobře zamyslet nad dispozicí místnosti, jak do ní sklo zakomponovat a jaký typ sprchového koutu vybrat: rámový či bezrámový, půdorys čtvercový, obdélníkový nebo třeba čtvrtkruhový, s dveřmi posuvnými či pantovými, vybrat obklady či betonovou stěrku – možnosti jsou téměř neomezené a fantazii se ani zde meze nekladou.

Inspiraci najdete také v naší galerii:

8.6.2022 7:00 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist