Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji?

Kdo začal stavět letos podle loňského rozpočtu, už ví, že bude muset plánovaný rozpočet navýšit. Je lepší stavbu dokončit, nebo počkat?

shutterstock_739703008-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na jaře zaskočily stavebníky prudce rostoucí ceny materiálů. Nezdražuje úplně vše, nejvíce se ceny navyšují u železa, dřeva a polystyrenu, případně i dalších izolací. Ti, kdo již započali stavbu nebo ji teprve plánují, se ocitli před otázkou, zda stavět, nebo raději počkat.

Odborníci se shodují na tom, že vhodnější je spíše druhá varianta. „Vzhledem k aktuální situaci lidem a investorům doporučujeme zvážit odložení projektu na příští rok. Samozřejmě pokud je to možné,“ řekl Jan Záhora, zakladatel online služby komplexního prověřování nemovitostí Nemoreport.cz.

Ještě o něco opatrnější by byl z hlediska plánování stavby ředitel komunikace společnosti Bravo Europa Eduard Nejezchleb. „Za situace, která v současné době na trhu panuje, bych z pohledu ceny i dostupnosti stavebních materiálů doporučil odložit svůj projekt minimálně o dva roky,“ řekl.

Řada investorů či běžných lidí ale už stavební projekt stihla v minulých měsících zahájit. Těm by Nejezchleb doporučil neváhat s nákupem materiálu. „Samozřejmě pokud budou nějaký schopni koupit. Nové ceny na úrovni komodit však ještě nebyly plně promítnuty do koncových prodejních cen. Důvodem jsou například staré skladové zásoby nakoupené za ceny z loňského posledního či letošního prvního kvartálu nebo srovnání cenové hladiny na úroveň konkurence. Aktuální ceny na trhu se pro koncové uživatele naplno projeví až v září či říjnu letošního roku,“ doplnil Nejezchleb.

Navýšení hypotéky

Vzhledem k tomu, že nelze v nejbližších letech očekávat návrat cen materiálů a práce řemeslníků na úroveň roku 2020, je lepší si již sjednaný úvěr navýšit alespoň o 20 %.

„Lidem, kteří aktuálně řeší novou hypotéku, doporučujeme, aby těmto komplikacím předcházeli. Ideálně dostatečnými vlastními finančními rezervami. Možné je ale také sjednat vyšší výši úvěru, která tyto výkyvy vykryje. U hypotéky totiž standardně člověk nemusí vyčerpat až dvacet procent z její výše, takže když peníze nakonec nebude potřebovat, jednoduše je nevyužije. A když je bude potřebovat, má tak jistotu, že dům postaví řádně a včas,“ uvedl Jan Záhora.

Má-li už člověk sjednanou hypotéku, jejíž výše je vinou aktuálního růstu cen nižší, než potřebuje, neměl by podle expertů spoléhat na odklad stavby. „Teoreticky by to mohl udělat někdo, kdo financuje výstavbu z vlastních zdrojů. A i zde je otázka, zda to je vhodné. Kdo má na výstavbu či rekonstrukci hypotéku nebo nějaký účelový úvěr, pro toho odklad není řešením. Na dokončení je stanovená lhůta bankou, a i když je možné ho prodloužit, přece jen člověka nakonec dostihne,“ řekl hlavní konzultant společnosti Denarius Gold Pavel Šalomon.

Navrhnout ideální postup v takových případech je podle něj složitější. „Hraje zde roli bonita klienta, zda dostačuje hodnota zajištění pro další navýšení, zda bude vyšší splátka vyhovující a nebolestná pro klienta. Osobně se přikláním k dokončení stavby, jak to jen jde, ale ve finále to nemůže být reálné úplně pro všechny,“ doplnil Šalomon.

Dřevostavby zdražují nevíce

Odborníci zároveň uvádějí, že konkrétní procentuální navýšení nákladů na již běžící projekt je možné alespoň částečně odvodit od konkrétního typu stavby. Podle Nejezchleba patří mezi nejvíce zasažené zejména dřevostavby, u nichž investor musí počítat s cenou až o 50 procent vyšší oproti rozpočtu zpracovanému v loňském roce.

„Důvodem je nárůst ceny dřeva o více než 140 procent. V případě ostatních typů staveb se nárůst bude pohybovat okolo třicet procent vzhledem k faktu, že při současných cenách práce se podíl ceny materiálu na celkové hodnotě díla drží okolo padesáti procent,“ sdělil ředitel komunikace holdingu Bravo Europa, který se specializuje na výrobu a dodávky ucelených řešení plechového zastřešení ve 21 evropských zemích.

Kdy bude lépe?

Někteří odborníci očekávají obrat k příznivějším cenám materiálů nejdříve za rok. „U železa lze opačný trend oproti letošnímu roku očekávat nejdříve v tom příštím, a to ve druhém kvartálu, kdy bude poptávka nasycena a výrobci oceli budou vyrábět na plné kapacity. Ale ani v tomto případě nemůžeme očekávat, že dojde k razantnímu cenovému snížení na úroveň roku 2020,“ řekl Eduard Nejezchleb.

Podobně optimistický pohled nabízí i zakladatel služby Nemoreport.cz Jan Záhora. „Věříme, že letošní cenová horečka opadne a trh se zklidní, zároveň se zlepší personální kapacita stavebních firem. Na druhou stranu ale asi nelze čekat, že by se ceny stavebních materiálů a prací vrátily na hodnoty z minulých let. Jen už by neměly tak prudce růst. Věříme naopak, že by se mohly mírně snížit,“ řekl Záhora.

Podle vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus Anny Píchové by ke zmírnění růstu cen stavebních materiálů mělo začít docházet od zimních měsíců. „Celkově by se situace měla začít lepšit na jaře 2022. Nicméně tento budoucí cenový vývoj je poměrně obtížné predikovat, a to vzhledem k turbulentnímu vývoji jak na nabídkové, tak i poptávkové straně a stále nejistému vývoji pandemie,“ řekla.

Zmírnění růstu cen ale podle ní nebude rovnoměrné, bude se lišit dle jednotlivých komodit či stavebních materiálů. „Podle aktuálního vývoje na komoditním trhu očekáváme, že by nejdříve mělo dojít k normalizaci ceny dřeva. To by mělo kopírovat vývoj na trhu, kde od svého květnového maxima zlevnilo už o 57 procent. Následovat budou některé další materiály jako plasty nebo oceli. Naopak u některých komodit, jako je například měď, očekáváme pokračování cenového růstu s ohledem na fundamentální faktory stojící za zvýšenou poptávkou po mědi,“ uzavřela Píchová.

26.7.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist