Od ledna podraží i plyn

Plyn pro domácnosti od roku 2008 podraží v průměru o 7,4 procenta – zvýšení ceny oznámila plynárenská společnost RWE Transgas, dominantní prodejce zemního plynu v České republice. Hlavní příčinou zdražování je stoupající cena ropy, jejíž křivku nárůstu plyn víceméně kopíruje.

124755-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Proč se zdažuje?

Cena zemního plynu pro domácnosti se od ledna zvýší v průměru o 7,4 procenta. Důvodem zdražení je podle RWE Transgas výrazný růst cen ropy a ropných produktů v posledních měsících. „Od začátku roku se cena ropy zvedla o víc než 40 dolarů za barel. To je přes 70 procent. Dramaticky narostly také ceny ostatních ropných derivátů. Třeba cena těžkého topného oleje vzrostla přes sto procent,“ vysvětloval zdražení Roman Budinský z RWE.
Zdražení mohlo být ale ještě daleko výraznější. Analytici očekávali i více než desetiprocentní zdražení, to ale přibrzdila silná koruna. S ropou se totiž obchoduje v dolarech a vůči této měně koruna posiluje.

Kolik si kdo připlatí?

Domácnostem, které používají plyn na topení, ohřev vody a vaření, se tak měsíční účet zvýší přibližně o 130 korun. Zákazník, který na plynu pouze vaří, zaplatí o 12 korun více včetně DPH. U domácnosti, která zemní plyn používá navíc k ohřevu vody, se zvýšení ceny na měsíčních platbách projeví nárůstem o 42 korun. Provoz rodinného domku, v němž se zemní plyn používá k vaření, ohřevu vody i k topení pak podraží přibližně o 160 korun měsíčně.
Maloodběratelům, což jsou například živnostníci, vzrostou ceny pro 1. čtvrtletí v průměru o 8,7 procenta. Živnostník s roční spotřebou 100 megawatthodin tak zaplatí za měsíc zhruba o 536 korun víc(bez DPH). Firmě, která spadá do kategorie středního odběru se spotřebou 2500 MWh ročně, se měsíční účty zvýší o 10 843 korun.

Regionální rozdíly

Nejvíce, o 8,9 procenta, vzrostou ceny od Nového roku domácnostem na severu Moravy. Lépe na tom budou obyvatelé jižní Moravy, kde poroste cena jen o 5,9 procenta. Středočeská a Západočeská plynárenská zvýší ceny o 7,7 procenta, Východočeská plynárenská o 7,3 procenta a Severočeská plynárenská o 6,6 procenta. Tyto firmy patří do skupiny RWE, cenu tady ovlivňují i odlišné provozní náklady či struktura zákazníků.

Zdražovat ale budou i firma mimo RWE, například Pražská plynárenská zdraží v hlavním městě průměrně o 6,2 procenta.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

10.12.2007 2:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist