Od ledna nám opět zdraží elektřinu

Domácnosti si od začátku příštího roku za elektřinu zase připlatí. ČEZ a Pražská energetika hlásí zdražení o 9,9 procent a E.ON dokonce o 16,4 procenta. Běžná domácnost tak zaplatí příští rok za elektřinu u E.ONu o 1607 korun více, u ostatních společností zhruba o 950 korun více.

Zdraží ČEZ i E.ON

Elektřina bude od ledna roku 2009 zase o něco dražší. Nárůst cen bude rozdílný dle regionu a dodavatele elektřiny. E.ON plánuje zdražování o 16,4 %, ČEZ o 9,9 %. Vyplývá to z informací Energetického regulačního úřadu.

Běžná domácnost zaplatí příští rok za elektřinu u E.ON o 1607 korun více, u ostatních společností je to zhruba o 950 korun více.

Dopady pocítíme všichni

Zdražení cen elektřiny pocítí nejzřetelněji malé a střední firmy a těžký průmysl. V různém rozsahu ale přirozeně zasáhne všechny. Dopady zdražení elektřiny na podniky jsou podle Svazu dopravy a průmyslu ČR ale navíc zesíleny i dalšími faktory, jako je rozkolísaný kurz koruny, omezování přístupu k financím a pokles poptávky po tuzemském zboží ze zemí Evropské unie.

Protesty nechybí

Proti zdražování už se ozvala Hospodářská komora České republiky. „Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují. Energetici si vždy najdou nějaký důvod ke zvyšování cen. Dříve odůvodňovali růst cen zejména situací na trhu s ropou. Cena ropy nyní klesla na třetinu, ale elektřina má přesto nadále růst. Je to špatná zpráva pro naše firmy, které se v současné době potýkají již s prvními dopady útlumu světové ekonomiky,“ uvedl prezident komory Petr Kužel.

Hospodářská komora již vyzvala vládu, aby se zvyšováním cen elektřiny zabývala obdobně jako cenami plynu.

Ceny plynu naštěstí nestoupnou

Plyn se narozdíl od elektřiny zdražovat nebude. Podle Energetického regulačního úřadu by mohla cena plynu jako komodity dokonce klesnout – díky časovému posunu, který je pro stanovení ceny plynu charakteristický a běžně se pohybuje v délce tří až devíti měsíců. Jediné, co by mohlo snížení ceny ohrozit, je oslabující koruna vůči dolaru.

Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

3.12.2008 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist