Ochrana proti hmyzu – výplně oken

Dotěrné vosy a hejno much dokáže pěkně znepříjemnit běžný život v domácnosti, natož zasloužený odpočinek po náročném dni. Obyčejná síť v okně či dveřích vás dostatečně a účinně ochrání. Vybrat si lze z několika typů.

Než se rozhodnete pro určitý typ sítě změřte si rám okna či dveří. Nejrychlejší řešení poskytují okenní sítě německé firmy Tesa. Provedení Standard je kompletní set. Balení obsahuje pružnou plastovou síťovinu a suchý zip, který se lepí na rám okna. Nejmenší rozměr sítě je metr na metr, největší pak pro větší okno 1,00 x 1,50. Standard je řešením nastálo, zatímco řada Premium je variantou vhodnou až když nastane ten správný čas. Suchý zip se dá po sezóně snadno odstranit bez zanechání zbytků lepidla, síť vymáchat ve vlažné vodě, usušit a uložit na příští rok. Balení sítě Tesa Premium navíc obsahuje praktickou přítlačnou špachtli, kterou oceníte především pokud sítě instalujete do více oken najednou – neotlačíte si bříška prstů při přitlačování sítí do zipu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Dále je v Premium balení přiložen i řezací nožík pro snadné odříznutí přebytečné síťoviny či upravení správného rozměru pro menší okna. V nabídce sítí Tesa najdete i speciální ochranu proti hmyzu pro střešní okna. Síť je vyrobena z pružné síťoviny, která počítá s natažením, pokud je okno otevřené. Na rám se připevňuje pomocí rohových háčků, připevněných na zdi pomocí samolepících proužků, které se rovněž lehce beze stopy odstraní. Výhodou obou systémů je rychlá a čistá montáž bez jakéhokoliv zásahu do rámu okna.

Mobilní síť či nastálo?

Sítě v otočném rámu jsou výhodné pro často otevírané okna i dveře. Ovládají se magnetickým zavíráním  směrem ven. Odolná síťovina proti vlhkosti je z poplastovaného sklolaminátového vlákna, které nepodléhá korozi a dobře snáší teplotní rozdíly. Hliníkový rám je povrchově chráněn vypalovacím lakem a je v rozích spojen výztužnými plastovými prvky. Výhodou rámových sítí je snadná výměna poškozené výplně a možnost dodatečné montáže na jakýkoliv typ okna či dveří.

Rolo sítě jsou určeny pro montáž do svislých oken a mohou být montované přímo na okně nebo integrované s prvky protisluneční ochrany – okenicemi, roletami a rafstory. Vyrábějí se na míru, což umožní připravit způsob montáže již při stavbě domu. Rolo sítě se instalují do připravených prostor nadokenních kapes pod omítku, do nadokenních překladů nebo mezi okenní špalety (dodatečná montáž). Výhodou těchto systémů je nezávislý pohyb sítě na roletovém systému, který se mechanicky ovládá po otevření okenního křídla. Díky pružině je manipulace při otvírání a zavírání velmi jednoduchá, síť se plynule navíjí a zůstává dostatečně vypnutá. Optimální utěsnění zajišťují kartáčky umístěné ve vodících lištách a v ukončovací liště.do roletových schránek.

Samonavíjecí rolovací síť na dveře najde své využití tam, kde není dostatek místa pro klasicky otevíratelnou dveřní síť. Síťovina se pohybuje ve vodících lištách směrem do boku, kde se navíjí do boxu. V případě odsazení sítě od výplně se na rám sítě montuje vynášecí profil.. Pro lepší uchycení se rolovací dveřní síť dodává s magnetickou lištou
Systém ovládání  okenních sítí je téměř navlas stejný jako u rolet a žaluzií. Buď mechanicky – popruhem, šňůrou či klikou nebo elektrickým vypínačem a dálkovým nebo centrálním ovládáním.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Adanton, Minirol a Bastidor

20.6.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist