Ocenění nemovitosti lze získat online a zdarma

Ocenění nemovitosti odhadní cenou je běžný postup při koupi či prodeji nemovitosti, je nutný pro výpočet daně z převodu nemovitosti či darovací daně, a neobejdete se bez něj ani při získávání hypotéky, pojištění nemovitosti, vyřizování dědictví nebo rozdělení spoluvlastnictví. Výjimkou ale není ani odhad ceny jen tak ze zvědavosti. Většinou přijde ocenění nemovitosti zájemce na několik tisíc korun. Díky unikátní online službě je ale nyní možné nechat si orientačně ocenit jakýkoliv pozemek, dům, chatu či byt zdarma a dokonce anonymně.

131694-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Administrativní a tržní ocenění nemovitosti

Vlastní ocenění nemovitosti je určení její hodnoty podle stanovených podmínek v peněžních jednotkách. Administrativní, neboli úřední ocenění nemovitosti budete potřebovat nejčastěji pro výpočet daně darovací nebo daně z převodu nemovitosti. U nás je možné získat ho jedině od soudního znalce, pověřeného příslušným krajským soudem. Odhad vypracovaný soudním znalcem je zpracováván na základě prováděcí vyhlášky zákona o oceňování, která používá pro výpočet administrativní ceny, koeficienty polohy a koeficienty změn cen stavebních prací.

Naopak tržní ocenění nemovitosti si můžete nechat zpracovat snadno i u koncesovaných odhadců, kteří pracují na základě živnostenského listu. Tržní odhad má za úkol ozřejmit, za kolik je možné byt, dům či pozemek prodat. Pro jeho vypracování se používají tři základní metody, z nichž vzejdou tři dílčí hodnoty nemovitosti – výnosová, porovnávací a věcná. Pro přesnější výsledek se často používá jejich kombinací.

Za odhad i několik tisíc

Za ocenění nemovitostí si mohou odhadci účtovat hned několik tisíc korun, záleží především na druhu oceňované nemovitosti a náročnosti zpracování posudku. U jednotlivých odhadců se sazby samozřejmě mohou lišit, zhruba vás ale vyjde odhad na dva až deset tisíc korun. Odhady pozemků jsou pak obecně nižší než odhady bytů a domů.

Ocenění nemovitosti jde získat i zdarma

Bezplatné vytvoření orientačního odhadu ceny nemovitosti jako je pozemek, byt, rodinný dům, či rekreační objekt nabízí u nás služba odhadonline.cz. Poté co na webových stránkách vyplníte dotazník o povaze a stavu nemovitosti, dorazí vám odhadovaná cena e-mailem či SMS zprávou, a to podle informací na webu už během dvou dnů. Takový odhad sice nemá váhu znaleckého posudku a je spíše jen orientační, ovšem je vypracován zdarma. Služba je financována z reklamy, která dorazí do e-mailové schránky spolu s vypracovaným odhadem.

Ředitel projektu Martin Pospíšil k projektu již dříve uvedl: „Banka vám okamžitě sdělí, jakými finančními prostředky disponujete na účtu. Hodnotu nábytku, šperků a dalších movitých věcí také přibližně znáte. Jediné, čím si velmi často nejste přesně jisti, je aktuální hodnota vašich nemovitostí. Cenu, kterou určíme, můžeme označit za tzv. cenu obvyklou a měla by se v případném prodeji stát přijatelnou jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího.“

K čemu orientační odhad – ocenění nemovistosti?

Řada prodejců nemovitostí využívá v současnosti bezplatného ocenění nemovitostí před nabídnutím nemovitosti k prodeji. Výhodou je, že majitel lehce zjistí reálnou cenu a za tu pak nemovitost nabídne kupcům. Pokud totiž majitelé cenu příliš nadhodnotí, zůstane nemovitost dlouho v nabídce realitních kanceláří a potenciální kupci se o ni nebudou zajímat, protože si budou myslet, že u ní je „něco špatně“.

další informace ze světa bydlení a financí ve článku Stavební spoření je na podzim lákavější

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

20.10.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist