Obývací nábytkové stěny- staronový hit!Díl druhý

Jak jsme již slíbili, podíváme se v této části blíže na zoubek designovému a dispozičnímu charakteru obývacích stěn. Přes svůj význam je často považován za druhořadý prvek, nicméně je to právě design, který je nepopiratelně podstatným faktorem, ať už při rekonstrukcích, přestavbách, či inovačním zařizování zcela nových interiérů.

128580-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Když se řekne design, znamená to materiál

Když se řekne design, většině z nás se vybaví vzhled, estetika, tvary a podobně. Základy designu však tvoří materiálové zpracování, na jehož kvalitě, typu a povrchové úpravě závisí nejen výsledný vzhled nábytku, či zařízení interiéru, ale materiály také rozhodují o mnoha veledůležitých aspektech, jako například o životnosti výrobku, jeho tvarovatelnosti, či zátěžovosti. K moderním materiálům, používaným k výrobě obývací stěny, patří plast, kov, ratan nebo zcela skleněné sestavy. Mezi nejžádanější materiálová zpracování však patří dřevěné sestavy v kombinaci se sklem a kovovými úchytkami. Pískované či mléčné sklo ustoupilo sklu podlakovanému, které se často kombinuje s čirým. Stálici, co se týká výrobního materiálu, představuje u nábytkových stěn masivní dřevo. Z exotičtějších dřevin je nejvíce populární wenge, mořený dub či dýha zebrano.

Velká fotogalerie obývacích stěn

Ze světlých dřevin se největší oblibě těší například dezén ořechu, který disponuje proměnlivou barevností a velmi dobře se kombinuje s odlišně barevnými kusy nábytku a celkovou barevností interiéru, ale především bělené duby. Při povrchové úpravě se stále častěji uplatňuje různobarevný lak, který se aplikuje v pěti až dvanácti vrstvách. Návrháři si nejraději pohrávají s kontrastem, jaký nabízí lamino a dýha. Dřevu nenápadné světlé kresby vdechnou život skříňky například z červeného lamina ve vysokém lesku. Neutrální barvy, jako je módní sněhově bílá, smetanová nebo černá naopak rozzáří dýha s výraznou kresbou (například zebrano). Stěnu už potom doplňují jen drobné skříňky a dekorativní police, u kterých designéři nezapomněli ani na efektní osvětlení.

Dispoziční charakter obývacích nábytkových stěn

Novodobý obytný prostor je vzdušný a svému majiteli nabízí bohaté možnosti pro zapojení vlastní fantazie. Klasikou samozřejmě zůstává dřevěný nábytek. Skříňky kombinované se sklem nebo matovým sklem ozvláštní prostor svojí transparentností.  Tyto nábytkové solitéry dodávají interiéru lehkost a často používané zrcadla zajímavě odrážejí nejen vystavené předměty, ale i části interiéru samotného.
Vzhledem k tomu, že základním stavebním kamenem většiny současných obývacích stěn je televize, podoba nábytku je jí značně podřízena. Na žádnou ze stěn obývacího pokoje nebude upřena taková pozornost, jako právě na tu, kam jsme situovali televizi. Ta většinou v sestavě vyniká jako živý obraz a neruší ji žádné extrémně pestré skříňky, ani nezaniká v útrobách jednolité masivní skříně, jak tomu bylo v minulosti.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Nejčastěji je zavěšena přímo na zeď, nejlépe pak na dřevěné pozadí, na které přirozeně navazuje dominantní spodní skříň. Toto řešení má obrovskou výhodu v možnosti rafinovaně schovat veškeré kabely vedoucí od televize, přehrávače DVD a jiné techniky. Spodní skříň čistých geometrických linií, která nabízí nejvíce úložného prostoru, je buď zavěšena na zeď, což usnadňuje údržbu obývacího pokoje a současně zútulňuje rozlehlejší prostory, anebo naopak položena na zem na moderní, dřevěný podstavec.

Díky neustále se zvyšující popularitě obývacích nábytkových stěn se dá tedy skutečně říci, že se jedná o staronový hit. Ačkoliv za vývojem tohoto interiérového zařízení stálo mnoho materiálových i dispozičních změn je zjevné, že se toto úsilí vyplatilo. Dnešní moderní stěny jsou vyráběny tak, aby našim interiérům lichotily a poskytovaly nám nejen úsporu místa, ale i důmyslná řešení úložných prostor, což jistě ocení každý. Když je tohle všechno zabaleno do atraktivního vzhledu, jak už to tak bývá, jde to takříkajíc „na dračku“. Pokud se tedy nábytková obývací stěnajeví i vám jako nejschůdnější a nejelegantnější řešení vašeho obýváku, pak směle do toho.

Velká fotogalerie stylového nábytku


Text: Lucie  Sýkorová
Foto: luxury-furniture-design.com, tktdw.com, kabmurungraya.net

21.10.2010 12:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist