Obytný vůz: sonda do interiéru

Možná se už těšíte, že v létě vyrazíte na cesty, abyste vykompenzovali současná omezení a užili si trochu svobody. Díky obytným vozům můžete cestovat, kam vás vítr zavane, se vším pohodím. Nebo vám mohou nahradit chalupu a můžete v nich prožít mimo civilizaci celé léto. Teď je správný čas si rozmyslet, zda si nějaký obytňák pořídíte a co od něho můžete očekávat.

shutterstock_1472858429-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Moderní doba s sebou přinesla oblibu tzv. tiny house. Malých domů, které mohou být mobilní, nebo v nich lze celoročně žít. Zvolíte-li si pohyblivou verzi, nemusíte se vázat na jedno místo. Jsou natolik vychytané, že nepotřebují ani připojení na sítě – mají nádrže na vodu i solární panely, které vyrobí elektřinu a v nichž za chladnějších dní si v nich přitopíte. S takovým domem se můžete vydat až na konec světa.

Umakartové  stěny patří minulosti

Vybavení obytných vozů nadchne téměř každého – je totiž brilantně promyšleno a dotaženo do nejmenších detailů. Už při otevření dveří vás zaujme medový, zlatý či koňakový odstín interiéru. Poslední dobou převládají spíše světlé až středně tmavé barvy dekoru dřeva.

Plně k dispozici je vám kuchyňská část s pracovní deskou, dřezem a malým vařičem. Samozřejmostí je také kombinovaná chladnička nebo menší mrazák. Co se týká trouby, tak na ni u základních typů obytných vozů nenarazíte, za vším vězí úspora obytného prostoru a s tím související vyšší pořizovací cena. Vybavení a instalace obytného vozu jsou uzpůsobeny tak, aby docházelo k tlumení hluku a snížení otřesů během jízdy a tím zvýšení komfortu cestujících.

Nábytek je vysoce kompaktní a přizpůsoben k účelům jak během jízdy, tak pro krátkodobé bydlení. Sedadla spolu s jídelním stolem můžete variabilně přizpůsobit vašim potřebám a celkovému počtu osob. Základním principem zařízení obytného vozu je totiž multifunkčnost.

Pro rodiny s dětmi doporučujeme obytné vozy s alkovnou, jedná se o prostor nad kabinou řidiče sloužící k odpočinku a spánku na pohodlném dvoulůžku bez nutnosti náročné přestavby. Další spací možnosti jsou také v zadní části vozu, v případě potřeby další provizorní lůžka zařídíte sklopením sedadel a jídelního stolu v obytném prostoru.

Dokonalá hygiena i za jízdy

Aby komfort během bydlení v obytném vozu byl opravdu kompletní, nemůžeme zapomenout na koupelnu. U prostorově skromnějších mobilů jsou koupelny vybaveny sprchovým koutem, chemickým záchodem, umyvadlem a praktickými zásuvkami a skříňkami.

S tím souvisí vybavení dostatečně velkou nádrží na pitnou vodu, která může mít objem od 20 až po 200 litrů a odpovídající tank na odpadní vodu. Pro chladnější měsíce je zajištěno vytápění, v létě funguje klimatizace a vozy jsou samozřejmě i dobře izolovány. Samozřejmostí je, že můžete svůj prázdninový dům na kolečkách vybavit veškerou elektronikou včetně televize.

Půjčte si ho!

Obytný vůz využijete nejenom v letní sezoně, ale i v zimě. Ceny za půjčení se pohybují od 3000 Kč na den včetně povinného a havarijního pojištění se spoluúčastí. Zatímco v sezoně zaplatíte za pronájem nejvíce, nejlepší cenová nabídka panuje cca od března do dubna. V těchto dnech však málokdy využijete výhody venkovního posezení, kdy stáhnete markýzu a pohodlně usazeni můžete sledovat západ slunce nad Máchovým jezerem.4.1.2021 5:30 | autor: Zelnitiusová Lenka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist