Obydlí je třeba během dovolené dobře zajistit

Ideální stav je takový, když se s bytem či domem v době letní dovolené během nepřítomnosti majitele nic nestane – k vykradení nedojde. V tomto směru lidé nemusí pouze doufat, ale sami aktivně mohou větší bezpečnosti napomoct. Věcí, na které je dobré pamatovat, je celá řada. Základem je samozřejmě mít obydlí dostatečně zajištěno. A jak?

Lidé, kteří mají dostatek peněz, by si rozhodně měli pořídit kvalitní bezpečnostní dveře. Na trhu se ceny těchto dveří pohybují od sedmi tisíc až do několika desítek tisíc korun.

Pokud si majitel bytu takovou investici dovolit nemůže, nabízejí se i jiné bezpečnostní prvky, které jsou cenově příznivé a svůj účel také dobře splní. Jsou jimi například bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a přípravky proti vysazení z pantů.

Bezpečnost dveří zdvojnásobí také přídavné zámky či klasický bezpečnostní řetízek. Tyto věci lze přitom pořídit jen za stovky korun.

Pojištění majetku

Pokud nechce člověk o svůj majetek přijít, respektive v případě jeho zničení či odcizení získat adekvátní finanční náhradu, neměl by rozhodně zapomenout na pojištění majetku. V tomto ohledu se nabízejí dvě základní pojistky – pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se vztahuje pouze na věci náležející k domácnosti. Tím se myslí hlavně nábytek, elektronika, cennosti a další. Naproti tomu pojištění nemovitostí se vztahuje pouze na stavbu a nikoliv na věci, které dům (nebo byt) obsahuje.

U obou typů pojistek platí, že jejich důležitost stoupá s hodnotou nemovitosti, respektive vybavení domácnosti. Například ten, kdo má na zdi plazmovou televizi v hodnotě více než 300 tisíc korun, špičkovou studiovou audiotechniku či další velmi cenné »elektronické kousky«, by nad sjednáním pojištění neměl uvažovat ani minutu. Navíc v takovémto případě je nutné počítat s tím, že už ani běžné pojištění domácnosti nebude dostatečné.

U luxusně vybavených bytů je nutné mít ještě doplňkovou pojistku. Problém u hodnotných věcí jsou v rámci standardních pojistek nedostatečné limity pojistného plnění. Kupříkladu u vykradeného bytu, kde měl majitel pouze obyčejnou pojistku domácnosti bez jejího rozšíření na vyšší pojistné limity pro cennosti, by pojišťovna za onu plazmovou televizi vyplatila jen několik desítek tisíc korun.

Naopak pro běžně vybavenou domácnost stačí standardní pojistka. Pro její sjednání přitom ani není nutný odhad nějakého znalce či prohlídka bytu pojišťovacím poradcem. Pojištění lze uzavírat na pobočkách pojišťoven na počkání.

Radek Šalanda

Foto autor

31.7.2006 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist