Obydlete zahradní jezírko

Není ryba jako ryba. Ty do vlastního zahradního jezírka musíte pečlivě vybírat, ne každá ryba se totiž do takových vod hodí. Pokud však budete přesně vědět, na jaké druhy se zaměřit, čeká vás zasloužená odměna. Rybky se často nechají ochočit a mnohé z nich budou po čase doslova.

118720-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Pro tři přání

Mezi tradičně nejoblíbenější ryby pro malá zahradní jezírka patří takzvaná zlatá rybka. Přestože ji mnoho lidí nezná pod žádným jiným názvem, ve skutečnosti nese honosné jméno karas krásný. V evropských vodách si hoví od sedmnáctého století, kdy je z Číny dovezli přes moře Portugalci.

Karas má tu výhodu, že je nenáročný, a díky výrazným a světlým barvám je ve vodě dobře vidět. Dorůstá délky až třiceti centimetrů a bude vám společníkem ještě déle než pes, dožívá se totiž i dvaceti let. Venku se o něj nemusíte bát ani mu nemusíte věnovat žádnou zvláštní péči, zvládá velice dobře i nízké teploty. Ty nad dvacet stupňů pak už ale nesnese.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Za závojem

Pokud už teď víte, že vám na jezírko zbude dostatek času, můžete si bez obav pořídit i mnohem náročnějšího obyvatele. Například takového, jakým je závojnatka čínská, drobná rybka s dlouhými ploutvemi připomínajícími závoje.

Náročnější je kvůli svému nedokonalému trávení, kvůli kterému je třeba vodu v nádrži přehnojovat a zároveň ji často čistit. Ideální je proto dostatek rostlin, které pomáhají přebytek živin odčerpat.

Pozor na zimu

Pozor si musíte dát na nízké teploty. Přestože některé ryby přežijí v hloubce zimu, jiné mohou uhynout. Obecně platí, že teplota pod dvanáct stupňů pro závojnatky není dobrá. Současně jsou tyto ryby citlivé i na potravu, kterou je dobré kupovat ve specializovaných obchodech.

Když je více místa

Do větších jezírek a nádrží je ideální vysadit elegantní rybu zvanou Kapr koi. Japonský kapr je od toho klasického odlišný především svými barevnými šupinami. V Číně byli tyto ryby šlechtěny už před naším letopočtem, proto některé druhy mají neuvěřitelné barevné kombinace, které se budou pod vodní hladinou dobře vyjímat.

Kapr koi se od tradičního kapra nijak neliší svou velikostí. Dožívá se stejně jako zlatá rybka i dvaceti let, ale potřebuje prostor. Chovatelé jej doporučují do nádrže o rozloze minimálně deseti metrů čtverečních.

Zazimovat

Na zimu se pak ryby většinou nechávají v jezírku. Podmínkou však je, aby měla voda hloubku minimálně metr a nepromrzla tak i s rybami uvnitř. Dobré je, když jim na zimu zajistíte dobrou filtraci a dostatek rostlin, které jim chladné období pomůžou překonat. Pamatujte, že ryby v jezírku nejsou rády samy, proto byste měli v nádrži chovat minimálně pět kusů.

Další zahradní inspirace.

Martina Tlachová
Foto: okrasneryby.cz, kaprkoi.cz, akvarista.cz, ireceptar.cz

10.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist