Obraz a jeho rám

Rčení o tom, že šaty dělají člověka, známe všichni dobře. Pokud tedy člověka dělají šaty, pak rám dělá obraz. Doslova by se tedy dalo říci, že ani plakát ani cenný originální obraz by neměl zůstat neoblečený.

Stejně jako se my lidé oblékáme k různým příležitostem různě, i obrazy by měly mít svůj rám podle jejich povahy. Moderním jednoduchým tiskům a fotografiím sluší nejvíce hladké, neutrální skleněné tóny a zároveň jednobarevný podklad. Jednoduchost zvýrazní jejich charakter.

Dlouhou a uznávanou tradici má u nás umělecká grafika, čímž máme na mysli i paspartování a rámování. Prodává se již obvykle v patřičném zarámování a rovněž její ceny jsou docela přijatelné. Pokud tedy pro dekoraci vašeho interiéru sáhnete po umělecké grafice, chybu neuděláte.

Menší reprodukce starých obrazů od významných mistrů se vždy zasazují do klasických avšak méně zdobných rámů. Chcete-li si nechat zarámovat například starou fotografii vašich předků, která je už poměrně vybledlá, Zvolte paspartu rozdělenou na černou a bílou, která vytáhne vybledlé odstíny ze staré černobílé fotografie.

Velké těžké rámy se mohou časem vlastní vahou zdeformovat anebo se rozestoupí v rozích. Dá se tomu předejít, pokud obraz zespodu podepřete. Buďto jej můžete zavěsit těsně nad nábytek anebo můžete zapustit do stěny pod jeho spodním okrajem 2 dřevěné špalíky a rám o ně pak opřít.

Bohatě zlacené rámy a také rámy lesklé se musí často zbavovat prachu. Prospěje jim rovněž přetření nábytkovou leštěnkou.

Masivní zlacené rámy se nejlépe hodí ke klasickým rozměrným obrazům malovaným olejovými barvami. Ale hodí se také na jejich kvalitní reprodukce. Bílá barva dává jemným klasickým rámům křehkost a nadčasovost. Často se používá k zarámování starých uměleckých fotografií.

S ozdobnými tvarovanými rámy je třeba zacházet opatrně. Při úderu se z nich ozdoby mohou odloupnout anebo urazit. Jejich následné přilepení bez viditelných spojů je pak velmi obtížné.

Pro věšení obrazů je třeba vědět následující: obrazy by se neměly věšet na místo, kam dopadá přímé sluneční záření, ale ani tam, kde se kondenzuje pára anebo kde je průvan. Ani intenzivní osvětlení umělým zdrojem světla jim příliš nesvědčí. Pro jejich nasvětlení raději rovnou pořiďte speciální obrazové lampy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: curveconnect.com, cjmyersblog.blogspot.com, aliexpres.com, bottleblack.blogspot.com, thebottomoftheironingbasket.blogspot.com, buyerselect.com, rcguthrie.blogspot.com, rakuten.com, paulchester.com, nikigulley.com, jemmaclareswatek.com, forgiehomestaging.com, integrityfinishes.net, iidudu.com, artcocktail.mallforarts.com, homedecorremodeling.com, homedit.com, flexwi.com, interiordesignfiles.com, goodfon.com, bhuto.comm, weheartit.com

22.11.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist