Obnova podlahy zasažené vodou

Po devastujících povodních, které zasáhly velkou část naší republiky, přichází doba rekonstrukce. V zasaženém objektu pak mimo vlhkých zdí trpí i podlaha. Po odstranění staré krytiny a okamžitém položení nové nám hrozí uzavření vlhkosti a její postupné uvolňování. Výsledkem je prostředí s vysokou vlhkostí, výskytem plísní a bakterií.
Jak se s problémem vypořádat vám přinášíme v aktuálním odborném článku.

Řešení obnovy podlahových konstrukcí zasažených vodou je v současné době vysoce aktuální. Podlahové konstrukci, především podkladu, je nutno věnovat zvýšenou pozornost. Stěnové konstrukce a podhledy se dají relativně velice snadno renovovat (zbavit omítek a s pomocí moderních vysoušečů ze stěn „vytáhnout“ vodu a nabranou vlhkost). Zbytková přebytečná vlhkost, která zůstane ve stěnách, může pozvolna samovolně přes nově aplikované omítky unikat, aniž by znamenala pro obyvatele poškozených prostor velké komplikace.
U podkladů pod podlahami takový postup ve většině případech nelze užít. Po opadnutí vody dochází k demontáži vrstev podlahy, které jsou poškozeny většinou až na podklad (nášlapné vrstvy, dřevěné palubky). Tento podklad je převážně tvořen cementovým potěrem popřípadě základovou deskou. Po odstranění naplavenin, omytí podkladu a vysušení je nebezpečné v krátké době vytvořit novou podlahu tradičním mokrým kontaktním způsobem (cementovým potěrem v kombinaci s lepenkou a tepelnou izolací). Zbytková vlhkost v podkladu zůstává uzavřena a mohla by unikat do ostatních konstrukcí. Výsledkem je prostředí s vysokou vlhkostí, výskytem plísní a bakterií.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Řešení pro takovouto situaci nabízí např. podlahový systém NOPCET. Pomocí něj můžeme vytvořit novou podlahovou konstrukci na podkladu, který není ještě zcela vysušen a obsahuje vlhkost. Skladebná výška podlahy je přitom minimální, tak aby minimalizovala ostatní úpravy. Nespornou výhodou je suchý způsob montáže podlahy, při kterém se nezanáší do stavby žádná vlhkost. Díky lehké manipulovatelnosti s podlahovými dílci postačí k montáží jednoduché nářadí. Ihned po montáži je podlaha pochůzná a je možno okamžitě pokládat podlahovou krytinu. V zásadě si můžeme vybrat ze dvou druhů podlahových systémů, které se mezi sebou liší pouze v druhu desek CETRIS®.

Podlahový systém NOPCET 24 se skládá ze tří složek :

  • profilovaná izolační fólie
  • separační fólie
  • desky CETRIS® 2 x tl. 12 mm

Profilovaná izolační fólie (nopová – tzv. bonboniéra) je vyrobena z vysokohustotního polyetylénu s polokuželovitými profily (nopy) výšky 8 mm, které vytváří mezi sebou volný prostor sloužící k proudění vzduchu, par a plynů. Fólie vytváří vrstvu, která zabraňuje pronikaní vlhkosti do vyšších vrstev a zároveň umožňuje trvalé odvětrávání podkladu. Fólie se volně rozprostře na podklad, který musí být rovný, pevný, bez nečistot. Případné nečistoty by mohly ucpat dutinky a omezit tak funkci fólie. Fólie se pak vytáhne na stěnu do výše cca 50 mm a v ploše se pásy fólie kladou navzájem s přesahem min. 20 cm. Při pokládce doporučujeme použít i doplňky: koutový kus, vnější roh, prostupový kus, lepící krycí pásku apod. Aby nedocházelo k nadzvednutí fólie v rozích, je vhodné fólii ukotvit k podkladu montážním hřebem. Pro aplikaci podlahy NOPCET doporučujeme použít tyto profilované izolační fólie: INTERPLAST, TECHNODREN, GUTTABETA, apod.
Pro snížení přenosu zvuku podlahou, tlumení kročejů a zamezení vrzání se na profilovanou fólii volně rozprostře měkčená PE fólie (obchodní značení MIRALON, EKOflex, apod.). Doporučuje se minimální tloušťka 2 mm. Měkčená fólie se vytáhne na stěnu, pásy se kladou navzájem s přesahem min. 20 cm.

Při užití dvou přeložených vrstev desek CETRIS® tl. 12 mm dosáhneme celkové výšky podlahy cca 34 mm. Způsob kladení je totožný s pokládkou plovoucí podlahy IZOCET nebo ORCET. Desky mají formát 1250 x 625 mm, kladou se na sraz. Druhá vrstva desek se klade s přesahem 30 cm, pootočena o 90 ° oproti první vrstvě. Spolupůsobení desek se zajistí vzájemným sešroubováním. Pro sešroubování doporučujeme použít samořezné vruty (např. BÜHNEN 4,2 x 25 mm) a elektrické šroubováky s regulací otáček. Při vlastním spojení desek CETRIS® je třeba desky v místě spojování zatížit, nejlépe vahou pracovníka, aby se zabránilo nadzvednutí horní vrstvy. Jednotlivé desky se začínají šroubovat od jejich středu. Následuje zaříznutí přečnívající profilované a separační fólie a osazení odvětrávací perforované soklíkové lišty. Tato podlaha je po smontování ihned pochůzná a je možné okamžitě zahájit pokládku finální nášlapné vrstvy (koberec, PVC, atd.).

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Podlahový systém NOPCET 16 se skládá z následujujících složek :

  • profilovaná izolační fólie
  • separační fólie
  • podlahová deska CETRIS® PDB tl. 16 mm

Varianta s užitím podlahové desky CETRIS® PDB tl. 16 mm je určena tam, kde je potřeba co nejnižší skladebná výška podlahy (celková výška včetně fólií je cca 26 mm). Podlahové desky mají rozměr 1250 x 625 mm, jsou frézovány (perodrážka) a plošně broušeny. Pokládají se volně na fólii, ve spoji se lepí lepidlem (doporučujeme jednosložková, disperzní lepidla). Lepidlo se nanáší do drážky tak, aby byla drážka zaplněná minimálně z poloviny objemu. Desky musí být položeny do deseti minut, což je přibližná doba zpracovatelnosti lepidla. Vytlačené lepidlo se po stáhnutí desek k sobě odstraní tak, aby byla spára zcela zaplněna. Desky se kladou navzájem s přesahem, aby nevznikaly křížové spáry. Po vytvrzení lepidla (zpravidla jeden den) je podlaha pochůzná a je možno okamžitě zahájit pokládku finální podlahové vrstvy.

Takto položené podlahové konstrukce patří, vzhledem k tomu, že nejsou pevně fixovány k podkladu, do oblasti plovoucích montovaných podlah. Podlaha je určena do prostor s maximálním užitným zatížením 200 kg/m2. V rozích při nezatíženém stavu může vykazovat deformace cca 1-2 mm. Z tohoto důvodu není vhodné užití tvrdých lepených kontaktních nášlapných krytin (keramické dlažby). Ostatní běžně užívané podlahové krytiny (koberec, PVC, laminátové plovoucí podlahy, parkety apod.) lze aplikovat za dodržení standardních podmínek platných pro podlahové aplikace z desek CETRIS®. Při osazení soklíkové lišty nesmíme ale zapomenout na odvětrávací perforovanou lištu. V případech celoplošného tmelení nebo lepení je třeba desky CETRIS® opatřit penetrací pro savé povrchy. Pro penetraci, stěrkování, lepení se doporučují ucelené systémy např. MAPEI, SCHÖNOX.

Více informací najdete na stránkách cetris.cz

Podhajský Jan
Autor je šéfredaktorem serveru Builder.cz

12.9.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist