Oblékněte domov do netypických barev. Růžová v obýváku podpoří komunikaci, černá v ložnici zase tajuplnost

Víte, že pro většinu lidí hraje při nákupu zboží rozhodující roli právě barva? Jedním z důvodů je prokázané tvrzení, že barvy ovlivňují lidskou psychiku. A to samozřejmě platí i pro barvy v interiéru. Pokud vhodně zvolíte třeba i netradiční odstíny, jako je růžová a černá, a správně je zkombinujete s nábytkem a doplňky, barvy podpoří požadovanou atmosféru místnosti. Jak na to?

cerna-a-ruzova-interieru-12-1100x618.png Celá galerie 38 Zdroj: shutterstock.com

Růžová není jenom pro holky

Přestože růžové odstíny vypadají v místnosti velmi pěkně, málokdo si troufne ji použít jinde než v dívčím pokoji. Růžová přitom symbolizuje jemnost, něhu, citlivost a klid. V interiéru vytváří pocit harmonie, uklidňuje a zároveň povzbuzuje k citové otevřenosti a komunikativnosti.

Do růžové proto můžete klidně ladit třeba ložnici nebo obývací pokoj. Působení této barvy na vaše psychické rozpoložení se do obýváku výborně hodí. Vždyť obývací pokoj patří k centrálním místnostem domova, kde se obvykle odehrává většina rodinného dění.

Při využití růžové barvy v obývacím pokoji je na místě střídmost, aby celková podoba prostoru nevyvolala nechtěný dojem kýče. Bohatě postačí částečná růžová výmalba, případně vkusné doplňky či kusový nábytek. K teplému odstínu růžové na stěně se nejlépe hodí čistě bílá obývací stěna nebo nábytek v čokoládově hnědém provedení.

Růžové byste se však (kromě chlapeckých pokojů) měli vyhýbat kupodivu také v kuchyni. Tato barva totiž zvyšuje chuť na sladké.

Čtěte také:

S černou v ložnici šetřete

Dodnes tabuizovanou interiérovou barvou je černá. Ta na rozdíl od růžové umí vyvolat pocit neklidu, úzkosti, deprese i smutku. Pokud ji však použijete správně, dokáže místnost otevřít v elegantním a moderním světle.

Černá barva se nedoporučuje na velké plochy a měla by sloužit spíš jako doplňková barva ke kontrastním odstínům, jako je bílá. Můžete ji však využít rafinovaně, například na výklencích, dekoru stěn či plochách menších rozměrů. S černou se vyplatí překročit hranice předsudků a klidně ji využít i v ložnici. Tam totiž působí tajuplně, elegantně i sexy. Ale protože se nic nesmí přehánět, sáhněte raději po černobílé kombinaci v podobě malého nábytku, jako jsou noční stolky či skříňky, nebo si pořiďte v této barvě pár drobných doplňků.

Pro méně odvážné je správným krokem šedá barva, která vyjadřuje eleganci, preciznost a důstojnost. Působí klidně a vyváženě, zvlášť ve stříbřitém provedení. Podobnou atmosféru jako černá či šedá v ložnici vyvolává také fialová barva, která prý navíc podporuje usmiřování po partnerských hádkách.

Podívejte se, jak stylový interiér si můžete vytvořit právě pomocí černé a růžové v naší galerii:

text: autorský článek designérka Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

2.9.2022 7:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist