Oblékněte byt do nového

Moderní, trendy, stylové, in – ze všech stran se na nás valí informace, jak má vypadat naše bydlení přesně podle nejmodernějších měřítek. Možná i vy občas při pohledu na svůj domov, který se vám zdá útulný a příjemný, ovšem návštěvy se tak netváří, zapochybujete a přemýšlíte o jeho proměně.

122606-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Stejné starosti má mnohý mladý pár, který se chystá bydlet ve vlastním. Ovšem myšlenka, že seženete byt, aniž byste museli zaplatit horentní a přemrštěné ceny, je téměř stejně reálná jako některé sci-fi filmy. A když už se vám to podaří, není to byt první kategorie se supermoderní výbavou. Ba naopak, většinou jsme rádi za starý byt v činžáku po prarodičích, který má k vysněnému ideálu dokonale útulné klícky neskutečně daleko. Ale nezoufejte, pro všechny právě se zařizující ve starším bytě i pro ty, kteří touží po změně máme pár zaručeně dobrých nápadů, které by se vám mohly hodit.

Samozřejmě, že první, co vás bude zajímat, je rozpočet, který na proměnu máte. Pokud patříte k těm šťastným, kteří si mohou dovolit zrenovovat celý byt, máte vyhráno. Potom stačí zapojit fantazii nebo odborníky a klidně na týden odjet na dovolenou a vrátit se do hotového. Všichni ti méně šťastní, kteří musí počítat každou korunu by měli v první řadě vytvořit projekt. Samozřejmě, že nemáme na mysli vyhazovat hromady peněz za návrh přestavby u odborníků. Vystačíte si docela určitě s papírem, tužkou a metrem. Nejprve důkladně změřte všechny kousky nábytku i místnost samotnou, potom si udělejte malé papírové modely ve zmenšeném měřítku a při deštivých večerech se pusťte do šoupání a vymýšlení. Pokud je na vás tato „technologie“ až příliš zastaralá, pak můžete sáhnout po některém z volně dostupných designových programů. Na počítači si sami uděláte věrohodný model svého bytu nebo domu a měníte jej i v barvě nebo tvarech nábytku. Rozhodně si uděláte podstatně bližší představu. Ale co změnit? Že vás vůbec nic nenapadá? Pak vězte, že změnit se dá mnohé.

Co a jak změnit?
•    Máte-li k dispozici byt v panelovém domě, asi budete s největší pravděpodobností řešit umakartové jádro. Umakart můžete nahradit sádrokartonem (použijte zelený, vodě odolný) nebo pórobetonem, který je lehký, rychle a rovně se z něj staví, takže to zvládne průměrně zručný kutil docela sám. Změnit můžete díky vybourání jádra kompletní dispozici koupelny, můžete jí otočit, nebo spojit s toaletou. Ze zvoleného materiálu pak můžete udělat třeba jen nízkou zídku, která opticky oddělí koupelnu od toalety. Porozhlédněte se po rohových vanách, i v paneláku si můžete dopřát dokonalou relaxaci ve vaně plné horké pěny. Případně vanu vyhodťe z koupelny úplně a pořiďte si do koupelny pouze sprchový kout. Při této přestavbě musíte počítat s tím, že na umakartové jádro je většinou připevněná kuchyňská linka, kterou budete muset sundat a vůbec vás čeká poměrně hodně nepořádku, nemluvě o rozvodech vody, které pokud budete měnit dispoziční řešení koupelny, budete muset předělat. 

•    Druhou nejčastější úpravou bývá propojení obývacího pokoje s kuchyní. Byt tím získá na útulnosti, navíc spojení obou místností nabídne kompaktnost a celistvost prostoru, oceníte také to, že už nebudete stále zavření sami v kuchyni, zatímco ostatní se vesele baví u televize. Mějte na paměti, že vybourat můžete jen příčku, nosná zeď musí zůstat na svém místě. Ale i tady se najde celá řada řešení. Dá se vybourat pouze část zdi, nebo jednoduše okno ve zdi, které obě místnosti opticky propojí a prosvětlí.

•    Bydlíte ve staré  zástavbě a váš byt se pyšní vysokými stropy? Pak neváhejte a využijte toho. Skvělým řešením je rozdělit pokoj na dvě patra. V horní části si můžete zařídit prostor buď na spaní, nebo na odpočinek a sledování televize, a dole pak můžete mít obývací pokoj nebo pracovnu. Pokud nevyznáváte vyvýšené spaní ani odpočinek, můžete stropy snížit pomocí sádrokartonových podhledů, do kterých se dají velmi zajímavě zabudovat světla.

•    Pokud jste s dispozicí bytu spokojeni, ale chcete ho  jen upravit, ozvláštnit a zútulnit a finančně na tom nejste zrovna nejlépe, vyzkoušejte kouzlo samolepicích tapet. A kouzlit s nimi můžete úplně všude. S jejich pomocí můžete změnit vzhled své linky, kdykoliv se vám bude chtít. Můžete jimi ozvláštnit starý nábytek, s mramorovým dekorem snadno dáte nový kabát své koupelně. Samolepící tapety jsou omyvatelné a odolné. Navíc jsou k dostání v nejrůznějších barvách a dekorech, takže si vybere úplně každý. Velmi stylově vypadá třeba dekor kamene nebo cihly. Tapety jsou také velmi jednoduchým způsobem, jak dát vašemu domovu zcela nový směr a ráz. A nejen tapety, ale také výmalba. Můžete se pustit směle do kreslení obrázků pro děti nebo do neotřelých barev, když změnu tak pořádnou.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Pokud byste se však chtěli pouštět do větších stavebních úprav, pak mějte na paměti, že se k tomu váže také celá řada povinností, zvláště bydlíte-li v panelovém domě. Před přestavbou totiž musíte svou představu bydlení „hodit“ na papír. Ke každé změně stavby (za předpokladu, že budete byt měnit dispozičně, některé příčky vyndáte, jiné třeba přistavíte) je zapotřebí projektová dokumentace. Tu musíte nechat schválit odborníkem, vlastníkem bytu i domu a nesmíte zapomenout ani na stavební povolení (pokud se rozhodnete zadat práci firmě, měla by výše uvedené vyřídit za vás). Měli byste také upozornit své sousedy na budoucí práce, na zvýšený hluk, ideálně vyvěsit do společných prostor papír, kde uvedete, jakou přestavbu chystáte i jak dlouho bude trvat a pak už by vám nic nemělo bránit v nové realizaci.

Petra Martišková
foto: scottcollard.com, myvantage.ie, fragot.deviantart.com, iknokim.en.busytrade.com, wallstickers-direct.com, betterlivingthroughdesign.com, traumstore.blogspot.com, archdeco.net

22.3.2012 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist