Oblékáme interiér

Závěsy, záclony, rolety, potahy to vše může podtrhnout ale i zásadně změnit vzhled vašeho domova. Na oděv domova má nepřehlédnutelný vliv vkus jeho majitele a obyvatel, ale také doba a společnost. Univerzální návod na správně zvolené bytové textilie zkrátka neexistuje. Avšak jedno je jisté: každý obytný prostor by měl být odrazem svého uživatele. A právě ten z něj může vytvořit útulné místo, kam sychravý podzim nepronikne.

Okenní textilie, i ostatní bytový textil, to vše podléhá vývoji, jako všechno kolem nás. Také barva a její působení při řešení interiéru mají zásadní vliv na vytvoření harmonie v interiéru. Proto dokonalé poznání účinků barev stěn místnosti, barev okenních dekoracídoplňků vede člověka ke snaze vše sladit k dokonalosti.

Barvu vnímáme pomocí světla. Efekt barev je závislý na intenzitě dopadajícího světla a stejně tak i na barvě samotné. Je jasné, že jinak budou působit barvy při světle denním a jinak při umělém osvětlení.  Myslíme-li na barvy, je třeba popřemýšlet nad celoročním a celodenním pohybem slunce a jeho intenzitou při dopadu do místnosti. S rostoucí intenzitou osvětlení vystupují do popředí barvy jako oranžová, žlutá a červená.  Naopak s ubývajícím sluncem získají všechny barvy nádech do modra.

Nejdůležitější místností celého interiéru je obývací pokoj, kde se schází celá rodina. Její členové zde odpočívají a zároveň tráví hodně volného času, případně si sem zvou své přátele. Nábytek zde má často tlumenější barvy laděné do hněda, tedy odstínu, který nacházíme v přírodě. Objevuje se v barvě půdy či kůry keřů a stromů, a tak v nás zanechává pocit zakotvení a evokuje stabilitu domova. K oživení takového interiéru je pak zapotřebí použít barvu vhodnou pro typ rodiny. Perfektního výsledku při oblékání okna je dosaženo pouze v tom případě, že správně vyberete látku. A to neplatí pouze o okně v obývacím pokoji. Existuje mnoho druhů tkanin vhodných pro závěsy, od lehkých a vzdušných přes středně zastiňující až po ty zcela zastiňující. Teplo domova poskytuje samet, který podle potřeby světlo pohlcuje nebo odráží. Pokud je vše rozmyšleno, vybrán styl, zvolena látka, následuje krok poslední – ke stylu a látce vybrat závěsný systém.

V současné době však roste stále více počet zastánců oken bez záclon a závěsů. Pro takové může být určena alternativa – umisťování rostlin v oknech.

Většina z nás však záclony a závěsy vítá a požaduje od nich podržení intimity, snížení pronikání světla, tlumení nadmíry slunce, zateplení a izolaci a také dobrou akustiku prostoru.

Do malého bytu nepatří tapety, malba a závěsy s velkými vzory. Nejvhodnější jsou bez vzorku nebo jen s velmi jemným vzorkem. Výrazná dekorace oken malého bytu působí rušivě. Nejčastěji do malých interiérů volíme tedy barvu bílou, nejlépe a nejintenzivněji odráží světlo. Bílý prostor se tak vždy jeví světlý a září mnohem více než vše ostatní.

Chcete svůj interiér před příchodem zimy barevně rozzářit, možná vám poradí náš článek: „Oranžový interiér – inspirace pro vás“.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: alibaba.com, ki.com, geca.org.au, sueedwardsdesign.com, housedecoratingidea.com, thedesignerinsider.blogspot.com, ipad.minotti.com, greathomeinterior.com, housearchitecture.com, freshinteriorideas.com

1.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist