Obezdění vany není úplná hračka

Vany zabírají v koupelnách největší prostor, existuje však celé množství variant, jak vany v koupelnách umístit. Jsou vany umístěné v prostoru, vany zapuštěné do podlah ale i vany obezděné.

132032-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Instalace ocelových van se provádí bezprostředně před obkladem. Obezdívání je však hrubá práce, takže je dobré dbát opatrnosti, aby nedošlo k poškození vany. Akrylátové vany však mají více variant instalace. Uložení může být provedeno do obezdění s nožičkami nebo do maltového lože. Druhou variantou je samonosné řešení jako součást hydromasážních systémů s krycími panely.

Obezdění vany se může jevit jako poměrně jednoduché řešení, v praxi však obvykle skrývá i řadu záludností.  Na obezdívku se doporučuje použít pórobeton, cihelné příčkovky, nebo konstrukční desky zhotovené z extrudovaného polystyrenu. Za určitých okolností může být vhodné i impregnované dřevo.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Před samotnou montáží je nutné provést kontrolu vany z hlediska funkčnosti. Vana musí být uložena v rovině, zkontrolován musí být odpad, zda není ucpaný, dále se kontrolují přívody a hydroizolace, jestli není porušená atd. Vanu je nutné instalovat rovnoběžně se stěnou a dále zkontrolovat odsazení aby nebylo ani příliš velké ani příliš malé.

Obecně se vychází z předpokladu, že vana má být ukončena celou obkladačkou. Konstrukční výška van se pohybuje mezi 45 až 47 cm, k této výšce se připočítává výška sifonu pod vanou. Celkem by tedy výškově neměl tento rozměr přesáhnout 56 cm, aby se z hlediska uživatele vana dobře překračovala. Tuto výšku obvykle překračují vany hydromasážní, takže je zapotřebí vstup do nich usnadnit například za pomoci schůdku.

Akrylátové vany se obezdívají tak, že stěna obezdění včetně obkladu je v jedné rovině se svislou hranou okraje vany. Existuje ještě další varianta, při které je vana položena na obezdění o šířce 100 a více mm. Příliš široké obezdění vany však pro snadný přístup není vhodné, mohlo by to přístup do vany naopak zkomplikovat. Vstup do vany je dobré promyslet do detailů a neustupovat z funkčnosti abychom upřednostnili estetickou stránku věci.

Obezdění van také pomáhá zabraňovat tepelným ztrátám, vyzdění tak působí jako tepelná izolace vany. Pro obezdění se tedy nepoužívají vodivé materiály jako například kámen, ale ani lehké stavební desky.

S obkládáním vany se začíná v nejvyšším místě okraje vany. Je důležité započítat i pružnou spáru, a tak se začíná o několik milimetrů výše. Zejména akrylátové vany, ale i některé druhy van ocelových vykazují po celkovém zatížení vodou i koupajícími se určité změny geometrie, přestože mají vynikající mechanickou pevnost. V takových případech se ukázalo jako nejvhodnější takové obložení vany, kdy se vana vkládá do již hotové obezdívky.

Na ocelových vanách ani sprchových vaničkách se rozhodně nevyplatí šetřit. Tenkostěnné výrobky ze slabého ocelového plechu se při zatížení kroutí a vlivem namáhání plechu způsobují změnu stability vany a také mohou způsobit následné popraskání smaltu.

Prostor pod vanou se obvykle neobkládá. Avšak u van hydromasážních anebo u van s panelem by měl být tento prostor obložen dlažbou. Při obezdívání van nelze opomenout revizní otvory, na které se musí ponechat potřebné místo. Tyto revizní otvory v budoucnu zajistí pohodlný přístup k uzávěrům, měřičům, ale i k elektrickým zařízením hydromasážních systémů.

Vanám se dále věnujeme v článcích: „Kritéria pro výběr vany“ anebo „Která vana je pro vaši koupelnu ta pravá?

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: visoft.de, timticks.com, tohop.com, colefacts.com, hgrm.sndimg.com, lovinfelix.com, st.houzz.com, pitut.com, liftupthyneighbor.com, furniture.trendzona.com

15.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist