Období dovolených je sezónou vykrádačů bytů – jak se bránit ?

Letní období je spojené s celou řadu příjemných aktivit, přičemž jednou z nich je cestování, Bohužel, právě s tím je spojena zvýšený kriminalita a výrazný nárůst počtu krádeží v bytech a rodinných domech. Bez ohledu na kvalitu přímého zabezpečení pomocí zámků, bezpečnostních dveří, alarmů atd. existuje několik banálních opatření, které minimalizují možnost, že si zloději vyberou právě Váš byt.

129678-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Statistika a fakta k zamyšlení

Tzv. bytaři pracují často v partě. Funkce každého je jasně daná: zatímco jeden hlídá před domem, druhý čeká v autě a třetí vykrádá byt. Předtím, než se pustí do vloupání, typují si vhodná místa pár dní předem. Dva až tři dny obchází po stejné trase a zjišťují si, kde se nic neděje – kde tedy není majitel doma. Zloději často vyhledávají i novostavby. Je pro ně velmi lákavé, že v nich ještě nikdo nebydlí, ale zařízení už je téměř stoprocentní – mají tak velmi snadnou cestu k lupu. Zloději rádi „pracují“ zejména mezi 9-14 hodinou, kdy je většina domovů opuštěná, tedy nikoliv v noci. Dříve zloději odnášeli vše, na co přišli, dnes si už vybírají to, co je snadno zpeněžitelné: peníze, šperky, mobilní telefony.

Cca 40 % zlodějů ztrácí zájem o dveře, které by nebyli schopni otevřít do 10 minut.

Zloději přichází ze 48 % dveřmi, z 37 % oknem. Ti, kteří zneužívají dveře přichází z 33 % hlavními, z 9 % chodbovými a z 6 % zadními dveřmi. Okna jsou zneužívána hlavně přízemní (16 %), dále pak sklepní, vikýře a násypné otvory (11 %), balkónovými okny a dveřmi přichází 10 % zlodějů.

Do přízemních bytů se zloději dostávají velkou měrou okny (40 %). Do bytů ve vyšších patrech hlavně dveřmi (91 %), ale jsou zneužívána také okna (9 %).

Slabá místa Vašeho bytu

V prvé řadě je slabým místem zámek a jeho vložka zámku. V případě té nejobyčejnější verze není problém je vytrhnout, rozlomit či otevřít planžetou. Dále jsou to panty, které je obyčejně možno snadno vylomit či vypáčit, podobě jako dveřní křídla – pro zloděje jsou lákavější dvojkřídlové dveře, které lze snadněji zlomit. Důležitý je také materiál dveří tak, aby se nedaly snadno prokopnout. Podstatné jsou výplně zarubní – kovové duté zárubně se dají poměrně snadno roztáhnout heverem.

Velká inspirativní fotogalerie – vrata a brány

Jak na sebe neupozornit?

Nezveřejňujte termín svého odjezdu a pobytu na dovolené. Postarejte se o vybírání poštovní schránky, zejména hormada reklamních letáků upozorní zloděje, že v bytě nikdo delší dobu není! Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie (pokud tak uděláte, vytvoříte skvělé podmínky pro zloděje, který si pak může nerušeně krást). Snažte se vytvořit zdání, že v bytě někdo je. Kupte si třebas spínací hodiny za pár stovek a nastavte rozsvícení lampičky, kterou nasměrujete do oken do ulice nebo naprogramujte zapínání rádia či TV. Poproste spolehlivého souseda, aby k vám pravidelně chodil, na chvíli otevřel okna (tím i pohne záclonami), zalil květiny a vybral schránku.Uschovejte cenné věci do domácího trezoru nebo do bezpečnostní schránky, nejlépe pevně zabudované do zdi. Nezapomeňte vždy zdokumentovat veškeré cenné předměty. Napište si jejich seznam (včetně výrobních čísel přístrojů) a pokud možno také jejich fotografie. Tyto informace mohou významně pomoci policii v pátrání po odcizených věcech a pojišťovnám při likvidaci případné pojistné události.

 

Z Materiálu bezpečnostní agentury Group 4 Falck a.s. editoval Jaroslav Zákolanský

Zdroje: MVČR, Bezpečnostní agentura Group 4 Falck, STEM/MARK

Foto: Garnet,  Linie Design Studio a archiv autora.
23.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist