Obdivujete designové interiéry? Víme, proč se v nich se nedá žít

Kladete důraz na praktickou stránku? Pak byste asi v designových interiérech, které jsou velmi atraktivní a líbivé, asi většinou žít nechtěli. Máte opačný názor? Říkáte si, že se rádi podíváte na pěkné fotky kuchyní, obýváků i ložnic a že dokonce občas závidíte těm, kteří si tak mohou zařídit svůj byt? Všimli jste si, že ale z některých z nich čiší „studená“ krása? A co teprve různé neprakticky umístěné koberce či dekorace? Tak se asi opravdu ve skutečnosti bydlet nedá.

06_scandola-mobili_camera-matrimoniale-in-legno-massello-maestrale-1100x618.jpg Zdroj: Scandola Mobili

Nesnažte se kopírovat vzorový interiér

Nádherné fotky, při nichž sníte o tom, že si co nejdříve podobně zařídíte svůj byt či dům, jsou často pouze účelová aranžmá. Designér vytvoří atraktivní interiér, který často ještě „doladí“ do extrému fotograf. Nedivte se, jejich cílem je, aby na finálním snímku všechno vypadalo zdánlivě dokonale, čímž samozřejmě zajmou obrovskou skupinu čtenářů.

Někteří z nich jsou pak doslova fascinováni nádhernými interiéry, a tak skutečně pouští do realizací podobných projektů i u sebe doma. Očekávaný báječný výsledek se však většinou nedostaví.

Pozvaní hosté jsou u vás nesví a rodinní příslušníci vůbec neocení, že jste investovali do rekonstrukce jejich domova nemalé peníze. A není také divu! Necítí se tam totiž vůbec dobře. Bílá kožená sedačka je příliš „choulostivá“, takže vaše návštěvy jsou celu dobu nervózní, protože se obávají, že ji polijí kávou nebo červeným vínem. Moderní minimalistická kuchyň je zase neútulná a tak nějak studená, takže vaši nejbližší v ní obtížně hledají místo, kde by si mohli sníst svůj sendvič v pohodě a beze strachu, že nadrobí na tu nehorázně drahou dřevěnou podlahu.

Co z toho plyne?

Ve fotogaleriích článků, na Facebooku, Pinterestu a dalších sociálních sítích hledejte pouze inspiraci. Při vlastním zařizování bytu se však spoléhejte hlavně na svůj rozum a předem si místnosti důkladně přeměřte a snažte si představit, k jakým činnostem vám budou sloužit. Při rozvrhování nábytku nezapomeňte na to, že například do postele se musíte nejen někudy dostat, ale že se budete v ložnici někdy pohybovat při nedostatečném osvětlení nebo dokonce potmě. Průchod k lůžku by měl být tedy bezproblémový. Když budete rozespalí, tak se vám bude špatně protahovat mezi zrcadlem a vzrostlou palmou v květináči.

Věřte, že ani spousta krásných dekorací umístěných v koupelně kolem vany vás dlouhodobě nenadchne. Počáteční euforie totiž časem vyprchá. Zvláště když zjistíte, že v koupelně je jednak příliš vlhko, takže se tam kdeco hned zkroutí a zničí. Navíc se nenechte unést představou, že se v koupelně nepráší. Brzy zjistíte, že opak je pravdou.

A co byste řekli třeba na pěkný koberec s třásněmi? Že by se vám hodil pod jídelní stůl? Možná, že barevně ano. Určitě seženete i vhodný materiál. Ale úskalí na vás čeká někde jinde! Představte si, co udělá s třásněmi opakovaný pohyb kolem stolu? A co teprve, máte-li doma děti nebo domácího mazlíčka. Řekněte sami, není lepší na ozdobné třásně a podobná „vylepšení“ raději zapomenout?

A tak bychom mohli pokračovat dalšími příklady.

Neznamená to ale, že bychom se neměli na odborníky při zařizování interiérů obracet. Právě naopak! Při výběru designéra si ale dejte na čas. Vyžádejte si reference a zkoumejte, zda vás oslovuje designérovo estetické cítění a snažte se do jím navržených interiérů vcítit a představit si, jak se v nich asi žije, uklízí atd. Nedejte pouze na doporučení známých, ale spolehněte se na svůj rozum a instinkt. S designérem byste měli být na stejné vlně i po lidské stránce. To je opravdu důležité. Jen tak se vám společnými silami podaří vytvořit osobitý a zajímavý interiér, ve kterém se vám bude dobře žít.

 

2.1.2023 5:30 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: WOW Design

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist