Oáza klidu s jezírkem a nekonečnými výhledy na jihočeskou krajinu

Na venkově, a přesto jen pár minut od centra Jižních Budějovic se nachází novostavba rodinného domu, který přesně definoval majitel domu: Co nejméně zdí a co nejvíce skla.

schuco_rd-sindlovy-dvory_1_zdroj-petr-zikmund-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Petr Zikmund

A přesně tak znělo zadání pro architekta Josefa Vostrackého. Předchozí práce architekta Vostrackého nadchly investora natolik, že mu plně důvěřoval a nijak ho v návrhu neomezoval.

Pozemek dostali darem od rodičů manželky. „Je to krásně situovaný pozemek, v krásném prostředí, takže to spíše byla pro nás výzva ho nezkazit,“ vzpomíná investor a pokračuje: „Měli jsme představu o počtu místností a dispozicích domu, ale nedokázali jsme naší představě dát tvar, to je dílem pana architekta Vostrackého.“

Hodně náklaďáků zeminy

Svažitý pozemek ve tvaru obdélníku cca 50 x 32 m je směrem k jihu poměrně svažitý, převýšení na delší straně dosahovalo až 4 metry. Dům kopírující jeho tvar byl navržen jako přízemní a předěluje pozemek na dvě části – dvůr se zpevněnou plochou na severu a zahradu na jihu.

Aby zbylo co nejvíce místa na zahradu, umístili dům co nejblíže k severní hranici. Samotná zahrada byla navržena ve dvou úrovních – zvýšená nad původní terén je v rovině s obytnými místnostmi a terasou a plynule na ni navazuje i koupací jezírko, nejnižší úroveň směrem na jih je řešena na úrovni původního terénu a bude osázena většími stromy.

„Chtěli jsme bezbariérovou variantu, což se nám v podstatě povedlo. Dovezli jsme poměrně velké množství zeminy pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže výhledy jsou úplně famózní,“ pochvaluje si bydlení investor.

Praktická dipozice se soukromím pro všechny

Jednoduchý obdélníkový dům s dispozicí 5+1 má všechny obytné místnosti orientované na jih do zahrady s přímým vstupem na zahradu. Hladká linie jižní fasády je narušena vysunutím ložnice, což zvýšilo intimitu prostředí na terase.

Dům je rozdělen na dvě části propojené obývacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, z druhé strany pak dva pokoje pro děti s vlastní koupelnou a pracovna.

Hlavními dveřmi je možné vejít přímo do obývacího pokoje, do technické místnosti, toalety nebo šatny. Ze šatny je pak průchod do dětských pokojů, aniž by bylo nutné procházet přes obývací pokoj. Denní část domu je umístěna podélně u prosklené jižní fasády. Na kuchyň navazuje přístřešek, pod kterým je umístěno sezení a jídelní stůl. Ze všech místností je výhled na koupací jezírko, které navazuje na terasu.

„Jezírko jsme viděli na zahradě pana architekta a okamžitě jsme se pro něj nadchli, je to krásný prvek a člověk si tu přírodu přinese doslova před okna,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční bazén.

Velkoformátové prosklení si vyžádalo vysoké investice

Investor si uvědomoval důležitost kvalitního provedení tak velkého množství prosklených ploch. Proto dal na doporučení architekta a zvolil prosklené stěny z vysoce tepelně izolačních okenních systémů Schüco AWS 90.SI+ s trojitým izolačním sklem na úrovni pasivního standardu a úzkými pohledovými šířkami profilů v kombinaci se zdvižně posuvným systémem Schüco ASS 70 BE VI a doplněné předokenními hliníkovými roletami.

„Naše představa byla co nejméně zdí a co nejvíce skla. Hliníkové systémy Schüco nám doporučil pan architekt, nicméně už předtím jsem věděl, že patří k tomu nejlepšímu, co na trhu je. Takže jsme pak nijak nepolemizovali ani v rámci rozpočtu, přestože je to poměrně vysoká položka. Věděli jsme, že na této částce šetřit nebudeme, přece jen skleněné plochy jsou poměrně masivním prvkem stavby a my jsme chtěli kvalitní okna,“ pokračuje investor.

Souhlasně ho doplňuje ing. Josef Vostracký z rodinné firmy ATELIER Vostracký: „Okna jsou u moderních nízkoenergetických a pasivních domů zásadní. Na jejich rozměry, otevírání, detaily osazení je zpracován projekt s návaznostmi na rolety, hloubky otvorů apod. Většinou používám okenní rámové systémy, někdy ale i pro rodinné domy využiju fasádní systémy. U investorů jsou velmi oblíbené posuvné portály, které byly použity i v tomto případě.“

Spokojenost investora je cítit z každé věty, což potvrzuje i závěrečným dovětkem: „Kdybych dnes stavěl znovu, tak by se dům nijak nelišil. I po roce užívání mohu říci, že bych nic nezměnil.“

Informace o projektu

  • Název projektu: Soukromý dům Šindlovy Dvory
  • Architekt: Ing. Josef Vostracký, ATELIER Vostracký
  • Výrobce hliníkových okenních a posuvných systémů Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
  • Zastavěná plocha RD: 236,7 m2
  • Dokončení: 2018

Hliníkové systémy Schüco použité v tomto projektu:

  • Okenní systémy: Schüco AWS 90.SI+
  • Zdvižně-posuvný systém: Schüco ASS 70 BE VI
  • Dveřní systémy: Schüco ADS 90.SI se čtečkou otisků prstů a Schüco ADS 70.HI
14.9.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist