Nůž, lžička, vidlička – kam s vámi?

Příborníky – každý si pod tímto slovem představí něco jiného. Co to tedy přesně je? Velká starožitná komoda nebo plastová věcička do vrchního šuplíku, která pomáhá uspořádat příbory? Odpověď je jednoduchá – obojí.

116152-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Starý, ale stále žádaný

Za časů našich babiček a jiných prapředků každý přesně věděl, co si pod příborníkem představit: obrovskou komoda, která vévodila kuchyni nebo obýváku, v níž se skrývala ta největší kuchyňská tajemství. Dnes si většina z nás podobný kus nábytku dokáže vybavit jen stěží, jistě by nebylo kam jej umístit, jeho starožitná vizáž by se nehodila do dnešních moderních kuchyní. Nicméně, věřme nebo ne, i dnes je po starých příbornících veliká poptávka.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Posoudit hodnotu a funkci starých příborníků jistě přísluší spíše starožitníkům a podobným odborníkům. Vždyť cena tohoto kusu nábytku se mnohdy šplhá ke dvaceti tisícům korun, hodí se do starožitně zařízených bytů, do hotelů, penzionů nebo na zámek. Klasický příborník, jak jej známe dnes, naši peněženku rozhodně nepoloží. Jeho funkce však není nikterak estetická, jak bylo zvykem u jeho dávného předchůdce. Pomáhá nám pouze prakticky, a to je právě to, co na něm musíme ocenit.

Standard již od výrobce

Současným trendem moderních výrobců kuchyní je vkládat do první zásuvky nové kuchyně plastovou věc, která pomůže oddělit jednotlivé příbory. To samozřejmě není nic nového, různé plastové nebo ocelové „rozdělovátka“ či proutěné košíčky tu byly už dávno. Objevily se z čistě praktického hlediska, nicméně jejich design býval tehdy „nic moc“. Dnes už si výrobci dávají záležet a za příborníky, kterými své kuchyně vybavují, se vůbec nemusí stydět.

Nejjednodušší je příborník z plastu. Nejedná se o bílý košík s přihrádkami, na který jsme byli zvyklí z dřívějška, a který po několika letech nepěkně zežloutl. Dnes se jedná o jakési napodobeniny oceli či nerezu, ve kterých se příbory vyjímají moc pěkně.

Originální možnosti na trhu

Máme-li ovšem potřebu vyzkoušet něco netradičního, na trhu je spousta jiných možností. Do přihrádky na příbory si tak můžeme vložit kdeco. Záleží jen na nás, jestli má příborník pouze sloužit nebo i upoutat pozornost.

Nebyla-li naše kuchyňská linka standardním příborníkem vybavena, můžeme si pořídit podobný za cenu již od necelých sto korun. Většinou nezaplatíme více než pět set korun, záleží na tom, k jakému materiálu se odhodláme. Příborníky ze dřeva sice vypadají krásně, nejsou však vhodné k častému omývání a jejich nepraktičnost pochopíme ve chvíli, kdy do něj uložíme špatně oschlé nádobí. Podobně neprakticky se chová i příborník proutěný.

V současné době je trendem vybavit kuchyň mnoha doplňky. Můžeme příborník umístit na pracovní desku nebo přímo na jídelní stůl. Tam zvýrazníme jeho design a příbory budeme mít vždy po ruce. Nože, lžičky a vidličky však nemusíme uskladňovat jen klasicky, naopak je můžeme uložit i do jednotlivých hrnečků, zavěsit na kuchyňskou tyč nebo naaranžovat do nerezových stojanů, ve kterých příbory zároveň po umytí odkapou.

Autor: Martina Tlachová
Foto: Křivák nábytek, e-Dekor, Anima nábytek, Koryna

9.11.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist