Nový (z) boží už dnes!

Národní cena za studentský design 2008 se bude slavnostně udělovat již dnes a to v 16hod v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v Praze.

125918-1100x618.jpg Celá galerie 1 Zdroj: archiv redakce

Národní cenu za studentský design do roku 2007 vyhlašovalo Design centrum České republiky. Po ukončení jeho činnosti si oživení tak náročné soutěže jakou Studentský design je, vzala na svá bedra Lenka Žižková, která založila Design Cabinet CZ. Soutěž začala připravovat rychle a tak se stalo, že zde není ani roční prodleva.

Komunikovat se všemi středními a vysokými školami, kde se vyučuje design je značně náročné. Školy ale soutěž zajímá a tak se na soutěži podílí finančně přes úhradu vstupního poplatku přihlášek. Design Cabinet CZ nebyl totiž vyslyšen ani na Ministerstvu školství, průmyslu a obchodu ani na kultuře. Soutěž podpořili sponzoři, kterým patří velké díky, ale bohužel se nenašla firma, která by výrazně do soutěže vstoupila. Je to škoda, soutěž lze mediálně dobře využít a dokáži si představit firmu, která dává prostor budoucí tvůrčí generaci… pro oživení průmyslu, pro kvalitu našich talentů…

Koho zajímá soutěž, kde se soustřeďují studentské projekty? Školy se zde mohou porovnávat, zdravá konkurence vede k lepším výsledkům. Pro Ministerstvo školství není podstatný design, ale že se soutěží mezi školami, ale soutěž finančně nepodpořilo, vyjednávání jsou otevřená. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce podporovat přímo průmysl, studenti tam nespadají. Možná si málo uvědomujeme, že studenti svým neotřelým způsobem naopak dokáží připravit profesionální design. Například lavička od mmcité, nábytek pro UP závody, prototyp karafy pro Sklárnu Květná, vana pro Ravak nebo didaktické pomůcky pro autistické děti, to vše se bude vyrábět.

125 školních prací

Do soutěže došlo na 125 školních prací. Z nich pak byly vybrány práce do druhého kola. Všechny tyto práce budou na výstavě vystaveny. Ty nejlepší z nich se mohou dočkat ocenění Excelentní studentský design 2008, získat některou ze Zvláštních cen, nebo ocenění nejvyšší Národní cenu za studentský design 2008. Výstava soutěže se ne nadarmo jmenuje Nový (z)boží! Vystihuje to, co v sobě studenti skrývají. Nezapomeňme, že to byla právě školní práce Maxima Velčovského, plastový kelímek odlitý z porcelánu, který před lety uchvátil svět designu. Dnes je Maxim ikonou českého designu. Kdo bude ikonou průmyslového designu?

Na vyhlášení Národní ceny za studentský design 2008 se můžete přijít podívat ve středu 22. 10. 2008 v 16hod. do sídla ABF, Václavské nám. 29, Praha 1. Soutěž je vyhlašována v prostorách výstavy Nový (z)boží! O architekturu výstavy se postarali čerství absolventi VŠUP Roman Vrtiška a Vladimír Žák.

Bude se na co těšit! Udělena zde bude také divácká cena na základě hlasování, které probíhalo na internetu. Jednu ze zvláštních cen uděluje i CZECHDESIGN.CZ společně s Olympusem. Těm co tak velká událost jako vyhlášení cen pro studenty unikne jedna dobrá zpráva: výstava Nový (z)boží! potrvá až do 14. 11. 2008.

Red. z materiálu Czechdesign autorky Veroniky Loušové
Foto Czechdes

22.10.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist