Nový hokejový stadion v Česku vznikne podle návrhu hokejistů z NHL

V Hluboké nad Vltavou má na místě současného otevřeného stadionu vzniknout nový krytý hokejový stadion. Jelikož žije ve městě hned několik současných i bývalých hráčů NHL, výrazně promluvili do jeho podoby.

stadion-hluboka-nad-vltavou_2-1100x618.jpg Zdroj: Architektonické studio A8000

Pochopitelně měli hráči hlavně poradní roli a hlavními tvůrci byli architekti ze studia A8000 založeného Martinem Krupauerem a Jiřím Stříteckým. Nicméně znalost prostředí, potřeb a zkušenosti z nejlepších severoamerických hokejových svatostánků měly na výslednou podobu budoucího stadionu zásadní vliv.

Výsledkem je prosvětlená transparentní hala, která ctí charakter místa a výhledy na historické panoráma města pyšnící se novogotickým Zámkem Hluboká.

Hluboké kořeny hokeje v Hluboké

„Hokejová tradice na Hluboké dávno překročila hranici města. Dnes tu žije mnoho bývalých i současných hráčů NHL a předních českých hokejistů, jako je trenér klubu Motor ČB Jaroslav Modrý nebo bývalí hokejisté Radek Bělohlav a Stanislav Bednařík či hokejisté Miroslav Dvořák ml., Petr Bělohlav nebo Václav Prospal. Pořádají se zde letní kempy a přípravy. Návrh nového stadionu jsme proto přirozeně řešili právě s nimi. Výsledkem je stadion, který hravě zvládne být tréninkovou a bruslařskou základnou pro veřejnost, dětské nadějné sportovce, hokejové týmy a všechny sportovní nadšence, ale stejně tak profesionální arénou v tom nejlepším slova smyslu,“ popisuje architekt Martin Krupauer ze studia A8000.

Z řeky pod střechu

Hokej k městu neodmyslitelně patří stejně jako jeden z nejkrásnějších zámků Česka. První zápasy se ve městě odehrávaly na zamrzlé Vltavě. Hráči si tehdy vyřezali v ledu plovoucí hřiště. Od 50. let se tu bruslilo na otevřeném zimním stadionu bez chlazení. Vše tedy bylo závislé na rozmarech počasí.

Stadion s umělou ledovou plochou nesoucí jméno slavného hokejového obránce Miroslava Dvořáka byl vystavěn v roce 2000. Radost to udělalo nejen 180 členům klubu HC Knights Hluboká, které dnes sdružuje hokejisty od nejmladších nadějí po veterány. V blízké budoucnosti by se však Hluboká nad Vltavou mohla dočkat dalšího sportovního vylepšení.

Nejen hokej

Kapacita stadionu by měla být až 1000 diváků při Univerzitní lize, která by se zde měla odehrávat. Nedílnou součástí nového architektonického návrhu je víceúčelové využití haly. Podle potřeby by se měla proměnit na prostor pro pořádání nejrůznějších společenských, kulturních a sportovních událostí. Jakmile se rozpustí led, získá stadion také letní využití například pro pořádání koncertů.

Návrhu vévodí materiály jako dřevo, beton, sklo a měď, která se nachází na střechách historických staveb v okolí. Se svým okolí objekt splývá a podtrhuje jej. Působí světle, teple, optimisticky a měřítkově přiměřeně, jak to mnohdy u podobných staveb nebývá rozhodně zvykem.

Celkové náklady projektu jsou odhadovány na 156,2 milionů korun bez DPH. Stavět by se mohlo začít již v průběhu příštího roku pod vedením architektů Martina Krupauera, Pavla Kvintuse a Martina Sedmáka z A8000.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist