Nový „boxer“ na scéně, ale Muhammad Ali to není…

Zdá se, že i tepelné čerpadlo může být tzv.“ in“ a to nejen svým vzhledem, ale především vlastnostmi. Tedy maximem moderních technologií (třeba ovládání přes internet) a nebo příspěvkem k ekologii.

117734-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Elegantní řešení

Jedním ze zcela konkrétních a velmi názorných příkladů je moderní tepelné čerpadlo s cenou pod 100 tisíc Kč od společnosti MasterTherm CZ. Výrobce svůj nejnovější model nazval příznačně Boxair. Moderní a ekologické bydlení se totiž stalo aktuálním tématem. A když už budete řešít podobu svého nového domu, určitě se dříve či později dostanete k úvaze – jak zajistíte teplo, čím a hlavně za kolik budete topit? Možností je několik. Ovšem právě tepelné čerpadlo patří mezi nejekonomičtější a zároveň ekologicky čisté a elegantní řešení. Na rozdíl od jiných způsobů není tepelné čerpadlo v takové míře závislé na cenách energií (plyn, topný olej…), neznečišťuje životní prostředí spalinami a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Stejný princip, jiný účel

Pro nezasvěcené může princip tepelného čerpadla znít trochu jako perpetum-mobile. Ale když trochu potrápíte své mozkové buňky a rozpomenete se na dávno zapomenuté hodiny fyziky a mechaniky, je to vlastně velmi prosté. Zařízení funguje jako lednička, ale obráceně a s mnohem větším výkonem! Hlavní rozdíl spočívá v tom, že zatímco účelem ledničky je vychladit svůj obsah a vzniklé teplo se stává přebytečným odpad (proto také každá lednička hřeje), účelem čerpadla je naopak toto teplo vyrábět. Moderní obytný dům poskytuje vysoký komfort bydlení, je postavený podle promyšleného architektonického návrhu a přitom je ekonomický na provoz. Toho lze dosáhnout právě použitím efektivních materiálů a využitím moderních technologií. Hlavní náklady na provoz domu představují právě topení a osvětlení. Moderní novostavby jsou proto rafinovaně prosvětlené a přitom díky chytrému architektonickému řešení spolu s využitím moderních materiálů i kvalitně zateplené (úsporné, nízkoenergetické, dokonce pasivní). Takové řešení výrazně snižuje požadavky na tepelný příkon a šetří vaše peníze.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Energetická soběstačnost

Vedle alternativních zdrojů elektrické energie (sluneční kolektory, vodní a větrné elektrárny) je třeba zabývat se také efektivním a přitom ekologickým vytápěním. Spalovaní topných materiálů se stává minulostí (nejenže je závislé na přísunu topného materiálu a na jeho cenách, ale není ani zdaleka ekologické). Jedním z nejoblíbenějších a tudíž preferovaných způsobů vytápění jsou dnes tepelná čerpadla různých konstrukcí. Nejdostupnější tepelná čerpadla jsou konstrukce „vzduch – voda“. Toto řešení je také nejjednodušší na instalaci. Tepelné čerpadlo Boxair od tuzemské společnosti MasterTherm CZ je velmi účinný, ekonomický zdroj tepla a teplé vody pro menší a středně velké rodinné domy s tepelnou ztrátou asi do 10 kW.

Komunikace a řízení na dálku

Jednodílná, kompaktní konstrukce z nerezových materiálů umožňuje umístit celou technologii zcela mimo dům, takže nezabere žádné místo v interiéru. Díky nízkohlučným ventilátorům lze instalovat tepelné čerpadlo i v hustší zástavbě, aniž by obtěžovalo obyvatele domu a sousedy.

Tepelná čerpadla Boxair jsou účinná i při velmi nízkých teplotách (až do -20 °C), teprve při teplotě  -20 °C se přechází na plný provoz automatického elektrokotle který jinak slouží pouze jako podpůrný zdroj na vyrovnávání teplotních výkyvů. Jedinečným prvkem Boxairu, jako volitelný modul, je možnost ovládání a kontroly stavu tepelného čerpadla přes internet. Ano, teplo ve svém domě můžete nastavit a kontrolovat kdykoliv a odkudkoliv na dálku! Stejně tak se jen můžete podívat zda všechno funguje jak má, třeba během dovolené

Kromě uživatele může stav tepelného čerpadla monitorovat i dispečink společnosti a v případě potíží mohou zasáhnout přes internet a v případě nutnosti výjezdu budou připraveni na konkrétní závadu.

Teplo bez starostí
Tepelné čerpadlo vzduch – voda odebírá energii z okolního vzduchu. Vyrábí se jako tzv. split jednotka, což je čerpadlo rozdělené na vnější a vnitřní část. Vnější jednotka (výparník s ventilátorem) je situována venku na volném prostranství s dobrým přístupem vzduchu, který nasává a odebírá z něho tepelnou energii. Optimální umístění je na jižní, slunečné straně rodinného domu. Vnitřní jednotka je umístěna uvnitř domu, zabezpečuje výrobu topné vody a TUV (teplá užitková voda) a je napojena na topný systém. Pro tepelná čerpadla je nejvýhodnější nízkoteplotní, podlahové nebo stěnové vytápění.
Pavel Hluchý
Foto: MasterTherm CZ
24.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist