Novou tvář bydlení ve městech přestavuje zelený komplex Arboricole

Velkolepý projekt zeleného městského komplexu pro francouzské město Angers představil belgický architekt Vincent Callebaut. Půjde vlastně o město ve městě, které se od sídel, jak je známe dnes, bude lišit množstvím zeleně i celkovým pojetím společného prostoru.

profimedia-0366631838-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Profimedia.com

O navrácení přírody do měst a s pomocí zeleně snížit jejich nepříjemné aspekty jako tepelné ostrovy či špatné ovzduší se snaží nový trend vertikálních lesů – tedy budov, jejichž fasády a střechy jsou pokryté vegetací, která funguje jako zelené plíce. Navíc rostliny chrání obyvatele v parných dnech před ostrým slunečním zářením a pohltí i velké množství hluku z ulic.

Callebaut plánuje, že realizací návrhu se do Angers vrátí život v pravém slova smyslu. Věří, že zelené stavby jsou budoucností měst, protože přistupují k životu v přelidněných oblastech komplexně. Projekt Arboricole na rozloze 9,400 m² v přízemí počítá s veřejnými prostory, jako jsou obchody, restaurace, bary a koncertní sál. Druhé patro by mělo sloužit podnikatelským a kulturním projektům. V komplexu se plánuje hotel s devadesáti pokoji a dále by tu mělo vzniknout padesát dvou- až čtyřpokojových bytů, které budou spojeny s osázenými balkony.

Architekta inspirovala příroda a také jeho dětství, kdy si tvořil malé domky v korunách stromů. „Bydlení v srdci vertikálního lesa připomíná dětský sen. Sen o dětských chýších v korunách stromů, kde jsme měli přírodu na dosah a žili v symbióze s ekosystémy.“

 

27.3.2018 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist