Novoroční předsevzetí: Mít či nemít? Ekologické rozhodně mít!

Předsevzetí, které by mohlo změnit váš život, ovlivnit komunitu kolem i naši planetu. Jak těžké je změnit svůj léta zažitý životní styl? Posuďte sami, začít můžete hned.

profimedia-0295642751-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

žena v lese

Nejprve to vezmeme obecně…

Prozkoumejte své denní zvyklosti

Určitě se najde něco, co lze nahradit v šetrnějším duchu. Mohou to být používané předměty, zakoupené zboží z obchodů, rutinní činnosti a mnohé další. Dáte přednost uspěchané kávě s sebou v jednorázovém obalu nebo si raději posedíte u stolečku?

Vzdělávejte se

Jedním ze základních pravidel, jak se stát člověkem prospěšným přírodě i svému okolí, je mít správné znalosti. O ochraně životního prostředí je v dnešní době spousta materiálů a nemusíte být zrovna připojeni na síti. Zkuste navštívit knihovny a možná budete koukat, kam se doba posunula. I mě dnešní dostupná literatura z knihoven mile překvapila.

Sdílejte vaše nové návyky ve svém okolí

A co je ještě důležité? Komunita je vždy silnější než jedinec, tak neváhejte a své nově nabyté zvyky i vědomosti sdílejte. Neberte to jako vytahování, i když proč se mezi známými také nepochlubit? Určitě bude čím.

A nyní i pár konkrétních typů, jak začít

Jednorázovou lahev vyměňte za opakovatelně použitelnou

Ušetříte i svou peněženku. V naší zemi je kvalitní voda dostupná všude, tak si svou láhev máte příležitost doplnit téměř kdekoli. Navíc jsou k mání i různé druhy, ať už jde o design, či funkčnost. Mou oblíbenou je například láhev z „nerozbitného skla“ doplněná vnitřkem pro louhování. Podle nálady nebo ročního období tak střídám bylinky, ovoce i čaje nečaje.

Do obchodu si noste své vlastní tašky

Plastovým taškám naštěstí odzvonilo a v supermarketech seženete hlavně nákupní tašky papírové, ale proč vůbec přidělávat odpad, když můžete mít tašky své. A kdo není zastáncem retro síťovek, pořídí si pevnou látkovou třeba i s hezkým obrázkem. Kromě toho je možné jít ještě dál a pečivo nebo ovoce plus zeleninu dávat do tenkých látkových pytlíků.

Zkuste si pořídit rozložitelný bambusový kartáček

Kvalitní plastové kartáčky jsou drahé, a tak už není takový cenový rozdíl, když si pořídíte kartáček bambusový. Je také kvalitní a jako bonus navíc i rozložitelný.

Začněte kompostovat

Kompostování se opět vrací do módy a je to dobře. Vždyť není nic přirozenějšího, kompostovat můžete i v bytě.

Mějte u sebe krabičku na svůj biologický odpad

A když už kompostujete, nemusíte organické zbytky ze svačin házet do košíků na směsný odpad. Stačí mít u sebe krabičku, kde si budete svůj odpad schraňovat a po příchodu domů s ním hurá na kompost! Nebo nakazte kolegy a na pracovišti zorganizujte sběr organického odpadu. Buď formou kompostování, či pravidelného odvozu. Ušetří se místo v kontejnerech a odvoz není drahou záležitostí. Suroviny slouží například jako „krmivo“ do bioplynových stanic.

Víkend je jako stvořený k odpojení se od moderních technologií

Vyrazte (ideálně pěšky či hromadnou dopravou) na výlet, vyčistíte si hlavu a v ideálním případě i ušetříte energie.

Zasaďte strom

Tohle předsevzetí se mi zvlášť líbí. Každý rok svět přichází o miliardy stromů. Mezinárodní report na téma odlesňování uvádí, že například v roce 2016 zmizelo z povrchu zemského 7 milionů hektarů lesa. Naopak rapidně narůstá zastavěná plocha a zemědělská půda.

Navštěvujte místní trhy a obchody

I podporou místních komunit přispíváte k ochraně životního prostředí. Zaměřte se na kvalitní suroviny pocházející ze zdrojů šetrných k životnímu prostředí. Jejich chuť je zaručeně lepší.

Pijte kvalitní sypané čaje

Když si můžete vybrat mezi čaji porcovanými (často zabalenými ještě zvlášť v pytlíkách) či sypanými, podpořte čaje sypané. Nemusí být přímo z bezobalového obchodu, i každé velké balení se počítá. A můj typ? Nemám čas každý den čaj dávkovat a odsypávat do sítka, tak si jednou za pár dní / měsíc čaje naporcuji do rozložitelných čajových pytlíků, zavážu a dám do skleniček. Mám takto nachystáno asi 10 druhů čajů. Když jeden dojde, rychle sáhnu po jiném, a až se mi to hodí, opět doplním. Navíc si na skleničky píši vždy konkrétní druh čaje a čas potřebný k vylouhování, což zjednodušuje situaci i mému muži. Další výhodu vidím v tom, že takto připravené čaje po použití házím rovnou do nádoby na bioodpad.

Šťastný šetrný nový rok!

31.12.2019 10:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist