Novoroční předsevzetí: Mít či nemít? Ekologické rozhodně mít!

S novým rokem nastává ideální čas na důležité životní změny. Pravda, většina nepřežije první týden roku, ale to neznamená, že bychom se měli vzdávat svých předsevzetí. Možná se jen snažíme změnit ty méně důležité věci. Co zkusit pro jednou něco opravdového? Předsevzetí, které by mohlo změnit váš život, ovlivnit komunitu kolem i naši planetu

profimedia-0295642751-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

žena v lese

 

Určitě se najde něco, co lze nahradit v šetrnějším duchu. Mohou to být používané předměty, zakoupené zboží z obchodů, rutinní činnosti a mnohé další. Dáte přednost uspěchané kávě s sebou v jednorázovém obalu nebo si raději posedíte u stolečku?

Vzdělávejte se

Jedním ze základních pravidel, jak se stát člověkem prospěšným přírodě i svému okolí, je mít správné znalosti. O ochraně životního prostředí je v dnešní době spousta materiálů a nemusíte být zrovna připojeni na síti. Zkuste navštívit knihovny a možná budete koukat, kam se doba posunula. I mě dnešní dostupná literatura z knihoven mile překvapila.

Sdílejte vaše nové návyky ve svém okolí

A co je ještě důležité? Komunita je vždy silnější než jedinec, tak neváhejte a své nově nabyté zvyky i vědomosti sdílejte. Neberte to jako vytahování, i když proč se mezi známými také nepochlubit? Určitě bude čím.

Několik konkrétních typů, jak začít

Jednorázovou lahev vyměňte za opakovatelně použitelnou

Ušetříte i svou peněženku. V naší zemi je kvalitní voda dostupná všude, tak si svou láhev máte příležitost doplnit téměř kdekoli. Navíc jsou k mání i různé druhy, ať už jde o design, či funkčnost. Mou oblíbenou je například láhev z „nerozbitného skla“ doplněná vnitřkem pro louhování. Podle nálady nebo ročního období tak střídám bylinky, ovoce i čaje nečaje.

Do obchodu si noste své vlastní tašky

Plastovým taškám naštěstí odzvonilo a v supermarketech seženete hlavně nákupní tašky papírové, ale proč vůbec přidělávat odpad, když můžete mít tašky své. A kdo není zastáncem retro síťovek, pořídí si pevnou látkovou třeba i s hezkým obrázkem. Kromě toho je možné jít ještě dál a pečivo nebo ovoce plus zeleninu dávat do tenkých látkových pytlíků.

Zkuste si pořídit rozložitelný bambusový kartáček

Kvalitní plastové kartáčky jsou drahé, a tak už není takový cenový rozdíl, když si pořídíte kartáček bambusový. Je také kvalitní a jako bonus navíc i rozložitelný.

Začněte kompostovat

Kompostování se opět vrací do módy a je to dobře. Vždyť není nic přirozenějšího, kompostovat můžete i v bytě.

Mějte u sebe krabičku na svůj biologický odpad

A když už kompostujete, nemusíte organické zbytky ze svačin házet do košíků na směsný odpad. Stačí mít u sebe krabičku, kde si budete svůj odpad schraňovat a po příchodu domů s ním hurá na kompost! Nebo nakazte kolegy a na pracovišti zorganizujte sběr organického odpadu. Buď formou kompostování, či pravidelného odvozu. Ušetří se místo v kontejnerech a odvoz není drahou záležitostí. Suroviny slouží například jako „krmivo“ do bioplynových stanic.

Víkend je jako stvořený k odpojení se od moderních technologií

Vyrazte (ideálně pěšky či hromadnou dopravou) na výlet, vyčistíte si hlavu a v ideálním případě i ušetříte energie.

Zasaďte strom

Tohle předsevzetí se mi zvlášť líbí. Každý rok svět přichází o miliardy stromů. Mezinárodní report na téma odlesňování uvádí, že například v roce 2016 zmizelo z povrchu zemského 7 milionů hektarů lesa. Naopak rapidně narůstá zastavěná plocha a zemědělská půda.

Navštěvujte místní trhy a obchody

I podporou místních komunit přispíváte k ochraně životního prostředí. Zaměřte se na kvalitní suroviny pocházející ze zdrojů šetrných k životnímu prostředí. Jejich chuť je zaručeně lepší.

Pijte kvalitní sypané čaje

Když si můžete vybrat mezi čaji porcovanými (často zabalenými ještě zvlášť v pytlíkách) či sypanými, podpořte čaje sypané. Nemusí být přímo z bezobalového obchodu, i každé velké balení se počítá. A můj typ? Nemám čas každý den čaj dávkovat a odsypávat do sítka, tak si jednou za pár dní / měsíc čaje naporcuji do rozložitelných čajových pytlíků, zavážu a dám do skleniček. Mám takto nachystáno asi 10 druhů čajů. Když jeden dojde, rychle sáhnu po jiném, a až se mi to hodí, opět doplním. Navíc si na skleničky píši vždy konkrétní druh čaje a čas potřebný k vylouhování, což zjednodušuje situaci i mému muži. Další výhodu vidím v tom, že takto připravené čaje po použití házím rovnou do nádoby na bioodpad.

Šťastný šetrný nový rok!

31.12.2020 5:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist