Novinky ze světa dřevěných podlah: Buk je passé, in je podlaha na stropě

Podlaha už není popelkou, která pouze dotváří interiér a je tam hlavně proto, aby bylo po čem chodit. Podlaha v současnosti interiér určuje a stává se jeho dominantou. Nábytku v prostoru ubývá, tak může mnohem lépe vyniknout. Dřevo získává na oblíbenosti a nelepí se už jen na podlahu, ale i na stěny či strop.

„Úzký sortiment dřevěných podlah z devadesátých let, založený na omezené nabídce dřevin, je minulostí. Překonána je také určitá nepružnost výrobců dřevěných podlah reagovat zejména na dekorovou škálu laminátových podlah, které s sebou přinesly řadu imitací a atraktivních vzorů,“ podotýká Ing. Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Kratochvíl parket profi, která je v ČR výhradním distributorem švédských vícevrstvých podlah značky Kährs.

Ještě před deseti lety, byly velmi oblíbené podlahy do červena laděných dřev jako jatoba, merbau nebo třešeň. A samozřejmě buk, který spolu s dubem ovládal trh zhruba v poměru 50 : 50. Drtivá většina podlah se prodávala v třílamelovém provedení. Dnes už jsou preferovanější podlahy dubové jednolamelové, tedy palubkové, které evokují prkna z masivu. V kurzu zůstává ořech, s ohledem na omezené zdroje jsou však tyto vícevrstvé podlahy dražší. A třeba na Šumavě je nejžádanější borovice.

Nastala doba dubová

K dostání jsou exotické dřeviny, které vynikají odolností vůči vlhkosti, ale prim jednoznačně hraje dub. Je to domácí dřevina, která disponuje velkou tvrdostí, odolností a praktičností. Její zlatavý nádech je velmi příjemný a navíc ho lze dobře opracovávat.

Jak jsme zmínili výše, nejvíce poptávané je velkoformátové provedení ve světlých odstínech, žádané jsou obzvláště bělené a šedavé tóny. Pouze u dubu lze uplatnit i další techniky úpravy povrchu, jako je barvení či moření včetně exkluzivního čpavkování, které krytině dodá naopak sytě tmavý vzhled, a dále třeba kartáčování či řezání povrchu.

Kromě toho vládne dub výtečnými užitnými a tepelně izolační vlastnosti. V případě, že se bavíme o vícevrstvých, oproti buku a javoru lépe snáší podlahové vytápění.

Co vyhovuje ženám?

Jelikož patří zařizování bytů k ženským doménám, i o podlaze – jak vzhledu, tak i materiálu rozhodují ženy. Ony o ně budou pečovat a čistit je, proto je zajímá hlavně náročnost údržby a mají rády naturální vzhled. I v podlahách se tedy významně prosazuje návrat k přírodě.

Přirozený vzhled dřeva nejlépe podtrhuje ošetření olejem, nicméně odolnější a na údržbu méně náročné jsou lakované povrchy. Olejovanou podlahu je zapotřebí minimálně 1x ročně znovu napustit olejem, kdežto lakované povrchy tuto péči nevyžadují. Co se ale změnilo, je lesk laků – zatímco dříve se preferoval vysoký lesk, dnes vstupuje do popředí matný a super matný (s minimální lesklostí pouze 4–6 %), které se staly ideálním kompromisem mezi přirozeným vzhledem olejovaného dřeva a nenáročností na údržbu.

Velké nároky na spotřebu dřeva

Tolik žádané velkoformátové palubkové podlahy kladou velké nároky na výtěžnost dřeva. Proto výrobci před několika lety do svých kolekcí začali zařazovat rustikální dekory. U nich totiž nevadí nějaký ten suk, prasklina či letokruh. Zpracování pouze čistého dřeva, které je typické pro parkety, by bylo dlouhodobě neudržitelné. U rustikálnosti přitom platí zlatá střední cesta.

Momentálně je nejoblíbenější vzhled s přirozenou kresbou dřeva i s jeho vadami, ovšem bez přílišné rustikálnosti, která se hodí jen do velmi specifických prostor. Milan Mrkáček z KPP dodává: „Zatímco před přibližně čtyřmi roky, kdy byl rozmach rustikálních vzorů nejsilnější, nebyla po čistých dekorech v podstatě poptávka, dnes se zákazníci, kteří žádají čistší vzhled podlahy, postupně opět objevují. V popředí zájmu jsou však jednoznačně decentně rustikální dekory.“

Navrch mají vícevrstvé konstrukce, které jsou oproti těm z masivu stabilnější a odolnější vůči klimatickým výkyvům. „Pro zajímavost lze poznamenat, že před cca třiceti lety bylo v ČR kolem 50 parketáren, dnes je lze spočítat na prstech jedné ruky,“ říká Milan Mrkáček.

Podlahy na stropě. Proč ne?

Poptávka po útulnosti má za následek i nové využití dřevěných podlah. Kdo se dobře necítí v interiéru obloženém dřevem? A tak se podlahy začaly plížit po stěnách nebo přeskakovat na stropy. Dominantní vliv dřevěné podlahy v moderních vzdušných interiérech se tak ještě umocnil.

Podlahové palubky se ke zdi většinou lepí na pevno, alternativou může být připevnění na rošt. Neméně efektní je také využití vícevrstvých palubek ke kompletnímu obložení schodišť. Dosáhne se tím velmi čistého, jednolitého provedení v designu s podlahou. Možnosti jsou v podstatě neomezené, důležitý je dobrý nápad a představivost.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Kratochvíl parket profi

15.6.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist