Novela ulehčí refinancování hypoték

Současné komplikace s několikanásobným přefinancováváním hypotečních úvěrů by brzy mohly být minulostí. Ministerstvo financí totiž chystá novelu zákona, díky níž by nárok na odpočet zaplacených úroků od základu daně z příjmu mohli mít i lidé, kteří převedli svou půjčku do jiné banky nebo na jiný typ hypotéky více než jednou.

Situace dnes

Klienti hypotečních bank, kteří převedli svou půjčku do jiné banky nebo na jiný typ hypotéky více než jednou, podle výkladu ministerstva financí v současné době ztrácí nárok na odpočet zaplacených úroků od základu daně z příjmu. To je značný problém pro zájemce vícerého přefinancování hypotečních úvěrů, kteří by chtěli převod hypotéky do výhodnější banky.

Problém objevili makléři

Na skryté diskriminační pravidlo v deset let starém zákoně se přišlo letos na jaře. Na problém s daňovými odpočty úroků upozornili hypoteční makléři, kteří lidem zařizují převod hypotéky do jiné banky s výhodnějším úrokem. Z každé hypotéky, kterou takto zařídí, inkasují od nové banky provizi. Současný zákon by mohl převádění hypoték výrazně zbrzdit, protože klienti by více zvažovali, jestli se jim to do budoucna vyplatí.

„Ministerstvo financí uznává, že stávající zákonná úprava není ideální, ale podotýkáme, že toto ustanovení nebylo navrženo ministerstvem, ale vzešlo z poslanecké iniciativy v roce 1998,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Komu novela pomůže?

Problém s mnohonásobným refinancováním se letos týká 50 až 70 tisíc osob. Asociace hypotečních makléřů odhaduje, že jen v letošním roce objem hypotečních úvěrů, který mohou zákazníci takto refinancovat, činí až sto miliard korun. Příští rok nová fixace čeká ještě víc lidí. Makléři spekulují až o sto tisíci klientů.

Z refinancování se tak snadno stává zajímavý byznys, protože nyní začínají dobíhat hypoteční ročníky 2004 a 2006 s pětiletou a tříletou fixací.

Podle mluvčího ministerstva by novela měla ale řešit i situací lidí, kteří takto hypotéku do jiné banky převedli před přijetím zákona. „Věříme, že novela bude udělána tak, aby to nepostihlo nikoho,“ uvedl.

Banky se neradují

Přijetí novely u bank nevzbuzuje příliš nadšení. Pro velké banky je současný stav lepší, pomáhá jim totiž udržet klienty, aby nepřecházeli k menším konkurentům, kteří často kvůli zájmu zvýšit podíl na trhu nabízejí lepší úrok.

Lepší bude počkat

Novelu čeká projednávání až na podzim. Vzhledem k blížícímu se konci funkčního období poslanecké sněmovny by totiž z časového hlediska nebylo ideální předkládat ji nyní. „Novela bude připravena k předložení politické reprezentaci, která vzejde z říjnových parlamentních voleb,“ dodal Jakob.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

5.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist