Novela energetického zákona schválena, čekají nás změny

Ve středu členové vlády na svém zasedání odsouhlasili novelu energetického zákona, kterou předložil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a předseda energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Cílem novely je přiblížit českou energetickou legislativu předpisům Evropské unie a usnadnit podnikání v energetice, s čímž se pojí řada změn.

Řadoví občané – přípojky levněji!

Změna, kterou běžný občan asi nejvíce pocítí, je úprava hrazení elektrických přípojek u novostaveb. Ty by měly v budoucnu platit převážně distribuční firmy. „Návrh rozšiřuje okruh přípojek, které bude hradit distributor,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Distributoři by podle novely zákona měli zaplatit budování všech přípojek nízkého napětí v zastavěném území obce, a mimo toto území uhradit náklady na přípojky do vzdálenosti 50 metrů. V současné době platí  rozvodné firmy pouze přípojky pro domácnosti do 50 metrů bez ohledu na umístění novostavby. Další náklady na připojení nad tuto vzdálenost musí uhradit majitel domu.
Pro přípojky zemního plynu bude ale nadále platit současná úprava, tedy plné hrazení ceny připojení žadatelem. S návrhem Svazu měst a obcí zavést podobnou povinnost hrazení přípojek i pro distributory plynu vláda nesouhlasila.

Podnikatelé v energetice si taky přilepší

Podle Římana by měla novela také výrazně omezit některé regulační činnosti, které museli až doteď podnikatelé v energetice vykonávat, snižuje se množství regulačních výkazů, které energetici předkládají regulátorovi. Ty budou muset Energetickému regulačnímu úřadu předkládat nově jen největší společnosti, které výrazně ovlivňují trh s energiemi.
„Zákon přináší řadu změn. Některé se například týkají snížení administrativní zátěže podnikatelů v energetice. Ruší se například úplně tzv. státní autorizace na výstavbu výroben elektřiny, což byl v podstatě duplicitní proces se stavebním řízením,“ řekl. Snazší by mělo být mimo jiné i vydávání licencí pro malé a střední podnikatel.

Celkový efekt

Do značné míry novela přispívá k uvolnění cen v teplárenství.  Regulační úřad nebude moci do tvorby cen vstupovat tak často jako dosud. Kromě toho návrh počítá také se sloučením Operátora trhu s elektřinou s jeho obdobou v plynárenství do jedné instituce, nebo například se zřízením Rady Energetického regulačního úřadu (obdobná existuje například u telekomunikačního úřadu). Pokud novelu podepíše prezident, platnosti bychom se mohli dočkat už počátkem příštího roku.

Lucie Lukačíková
foto: Lucie Lukačíková

7.7.2008 10:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist